Tiny Beautiful Things

Titul v originále: Tiny Beautiful Things

Autor: Nia Vardalos
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Cheryl Strayed, Nia Vardalos (USA)

TINY BEAUTIFUL THINGS (VELKÁ CESTA K SOBĚ SAMÉMU)

překlad: Adéla Vondráková

2 m, 2 ž

dramatizace

„Vážená Sugar, ...“

Otázka – odpověď a několik kratičkých dialogických pasáží. Do rubriky s příznačným názvem Vážená Sugar píší čtenáři krátké i dlouhé dopisy a prosí o radu se závažnými i banálními životními problémy. Jenže odpovědí jim nejsou jen klasické mravokárné poučky, ale hluboká empatie i humor autorky a její odvaha odhalit sebe sama. Těžiště zájmu se postupně obrací od zaslaných dopisů k postupně se odkrývajícímu životnímu příběhu Sugar, která se vyrovnává se smrtí matky, rozpadem manželství a dalšími životními traumaty. Těžkým tématům navzdory hra nikdy není depresivní, spíše naopak přináší porozumění, smíření, naději i nadhled. Text, mající velmi katarzní účinky, nikdy nesklouzává k lacinému sentimentu, i když dojetí se zřejmě ubrání jen ti nejotrlejší čtenáři/diváci.

Text je dramatizací knihy Tiny Beautiful Things úspěšné spisovatelky Cheryl Strayed, autorky bestsellerové knihy Wild (Divočina), která se stala předlohou pro stejnojmenný film v hlavní roli s Reese Witherspoon. Tiny Beautiful Things je knižním zpracováním novinových sloupků vzniklých pro rubriku Dear Sugar; v češtině kniha vyšla pod názvem Velká cesta k sobě samému. Dramatizace se ujala oceňovaná autorka a herečka Nia Vardalos, autorka mj. i scénáře k filmu My Big Fat Greek Wedding (Moje tlustá řecká svatba).

Hra byla poprvé uvedena 15. listopadu 2017 v Public Theater v New Yorku a sklidila nebývalý ohlas.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz