Tisíc a jedna noc: Královna hadů

Titul v originále: Tisíc a jedna noc: Královna hadů

Žánr: dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 6

Zdeněk Jecelín

TISÍC A JEDNA NOC: KRÁLOVNA HADŮ

10 m, 6 ž

Detektivní příběh začíná zdánlivou banalitou - ukradeným jablkem, které však nezmizelo jen tak pro nic za nic. Židovská dívka Sára, dcera bohatého kupce, a chudý muslimský zlodějíček Sálim jsou v okamžiku setkání nepřáteli (právě on odcizí její ovoce), jsou ale nuceni se spojit a prchat před pronásledovateli. Hra má spád, jedna akce střídá druhou, přičemž jednotlivé scény jsou dynamicky propojeny, nechybí ani romantická zápletka.

Hra je částečně poskládaná z motivů příběhů Tisíce a jedné noci (O královně hadů, O třech jablkách a dalších) - podobně jako ony vychází z mýtu, předkládá však současný příběh a reálně vykreslené hrdiny, zařaditelné do jakékoli doby. Kombinuje činohru s loutkovým a stínovým divadlem. Autor přiznává i další inspirační zdroj - japonský animovaný film Laputa Castle in the Sky (1986) režiséra Hayao Miyazakiho. Hra je tematicky příbuzná především s autorovými texty Tristan a Isolda a Satana.

Premiéru hry uvedla 5. května 2007 loutkohra Jihočeského divadla České Budějovice.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz