Tisíce let hudby 1 - Od pravěku k renesanci

Titul v originále: Tisíce let hudby 1 - Od pravěku k renesanci

Žánr: hra se zpěvy
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 1

Martina Čechová

TISÍCE LET HUDBY 1 aneb Od pravěku k renesanci

4 m, 1 ž (včetně hudebníků)

průvodce světem hudby s ukázkami

Průlet (nejen) hudebními dějinami, dobrodružná cesta, při které budeme objevovat vývoj hudby. Jak napovídá podtitul inscenace, exkurze začíná od jednoduchých přírodních zvuků pravěku a pokračuje přes jednoduché melodie ke složitějším hudebním útvarům, zkrátka tak, jak v průběhu let byla hudba bohatší a důmyslnější.

Přes starověk se dostane k antice, následně do středověku, kde projde podrobněji jeho podoby (hudbu liturgickou i lidovou), exkurze se ukončí na sklonku renesance, tedy koncem 16. století.

Vedle řady hudebních ukázek a nápěvků jsou ve hře použity úryvky poezie, vždy příznačné pro danou dobu, o které se hovoří. Zazní tak například ukázka z Písně písní, z tvorby řecké básnířky Sapfó, italského renesančního básníka Torquata Tassa, samozřejmě také poezie lidová. V období renesance nemůže nezaznít i citace ze Shakespeara, konkrétně část slavné „balkónové scény“ z Romea a Julie. Začlenění do historického kontextu je znázorněno nejen prostřednictvím dobových textů, ale také dalšími scénickými prostředky.

Ideální a jedinečný scénický tvar nejen pro všechny školáky, kteří se chtějí zábavnou a interaktivní formou seznámit (nejen) se základy hudby.

První díl tohoto průvodce hudby byl uveden v březnu 2011 na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice – autorka je flétnistka Komorní filharmonie Pardubice, hudebně vzdělávací pásmo se dočkalo na 90 repríz a taktéž úspěšného pokračování, tentokrát s podtitulem Baroko pro oko.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz