To je naše mládí

Titul v originále: This Is Our Youth

Autor: Kenneth Lonergan
Žánr: hra, drama
Překladatel: Martina Neradová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

TO JE NAŠE MLÁDÍ (This Is Our Youth)

K. Lonergan měl, podle vlastních slov, jednou sen, ve kterém se ocitl o deset zpátky, ve svém tehdejším bytě. Jeho já se rozdělilo na dvě postavy, každá z nich představovala část jeho osobnosti, jedna se chovala nadřazeně a tu druhou mírně šikanovala. Inspirován touto situací napsal autor hru o třech postavách, k dvojici sotva dvacetiletých mužů přidal ještě pohlednou, zmatenou a nevyzrálou dívku.

Dennis má to štěstí, že za něj otec uprostřed New Yorku platí byt. Rodinné vztahy nejsou sice nejlepší, ale peníze nikdy nebyly problém. Totéž platí pro jeho kámoše Warrena, ovšem ten vlastní bydlení nemá, navíc ho otec zrovna vyhodil z domu. Oplátkou mu Warren z tajné skrýše sebral 25000 dolarů. Dennis je ten hezčí, bystřejší, podnikavější, oslnivější (a oslněný sám sebou) a dává to Warrenovi pořádně sežrat. Warren sice nemá takové úspěchy u žen, podobně jako Dennis se bezúčelně poflakuje a žije od jednoho jointu ke druhému, ale aspoň netrpí falešnými představami o své výjimečnosti a uvědomuje si, že časoprostor existuje i mimo jeho bytost.

Warren zde hledá dočasné útočiště. Dennis se sice bojí goril Warrenova otce, ale touha nakoupit za část peněz kokain (pozvat holky a něco si užít a zbytek se ziskem prodat) je silnější a nechá u sebe Warrena přespat. Peníze, drogy, sex, to jsou meze, za které oba mladí muži v daném okamžiku nedohlédnou. Dennis podle plánu nakoupí, ale Warren kokain rozsype, čímž se peníze obrátí doslova v prach. Na druhou stranu zaskóruje u Jessiky, která se mu dávno líbí (ale stojí ho to balík). Ovšem Jessika trpí výčitkami svědomí, paralyzující nejistotou a strachem z matky, takže z možného vztahu nic nebude. Dennis se dozví, že jeho dodavatel se předávkoval; smrt je úplně mimo jeho možnosti chápání a komentuje ji nekonečným neorganizovaným monologem. Dennisův úkryt je prozrazen a mladík se vrací domů, nic se nezměnilo.

Hra v roce 1996 skvěle odstartovala autorovu kariéru (premiéra v Intar Theatre v New Yorku v roce 1996), uspěla na off-Broadwayi a obletěla svět, zažila několik návratů, naposledy na Broadway v roce 2014, v obsazení mj. s Kieranem Culkinem. Autor nejprve pokračoval v divadelní práci, pak ale přesedlal na film, ve kterém dosáhl zatím svého největšího úspěchu, nominaci na Oskara za scénář filmu Gangy New Yorku (2002).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz