Tonight With Donny Stix

Titul v originále:

Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

Philip Ridley (Velká Británie)

TONIGHT WITH DONNY STIX (DONNY STIX A JEHO VEČER)

1 m

monodrama

Vypadá to jako pořad skvělého entertainera, brilantního, úspěšného a okouzlujícího kouzelníka Donnyho Stixe, který byl od dětství předurčen pro kariéru v showbusinessu --- a vyvine se z toho noční můra. Philip Ridley v tomto monodramatu navazuje na předchozí Vanilkovou džungli (monodrama pro herečku); zde je hlavním hrdinou (a jediným protagonistou) mladík Donny, jemuž divák nemůže věřit ani slovo… Nejmilovanější osoba jeho života, matka-krasavice Yvonne předčasně umírá, a když otce stihne infarkt, o Donnyho se začne starat obětavá teta Jess. Všichni Donnyho ujišťují, že je brilantní kouzelník, podporují ho v jeho dětské kariéře, teta mu šije kostýmy. Podle toho, jak Donny mluví, jak asociálně a sobecky se projevuje, však divák tuší, že to nebude jen tak. Po tristním vystoupení v nákupním centru se Donny dozví pravdu: publikum se nesměje jeho trikům, ale jemu! Na další „show“ v hospicu si pořídí zbraň, aby předvedl trik, jemuž nikdo neodolá a jenž mu zajistí věčnou (internetovou) slávu. Místo toho, aby zabil sebe, jak má původně v plánu, však pistoli obrátí proti svému publiku. Hra končí upřímnou zpovědí – od narození fyzicky deformovaný Donny poprvé odhalí, jaké bylo jeho skutečné dětství.

Stejně jako ve Vanilkové džungli autor znejišťuje diváka v tom, co je pravda; jeho postava vyvolává odpor i soucit zároveň, způsob Ridleyho psaní neoznačuje viníka – a z individuálního příběhu vždy vyplývá i zpráva pro celou společnost. Hra byla poprvé uvedena v roce 2015 na Fringe Festivalu v Edinburghu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz