Too Much Sun

Titul v originále:

Autor: Nicky Silver
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Nicky Silver (USA)

TOO MUCH SUN (PŘÍLIŠ MNOHO SLUNCE)

4 m, 2 ž

Letní nudu na Cape Codu prolomí nečekaný a nevítaný příjezd Audrey Langhamové, slavné, ale stárnoucí herečky. Audrey nezvládla svou poslední roli (Médea) a potřebuje útočiště, kde si může lízat rány. Protože nemá žádné peníze, vzpomene si dceru Kitty, kterou celý život zanedbávala kvůli své kariéře. Kromě nedostatku zájmu Kitty matce vyčítá, že jí nikdy nedovolila setkat se se svým otcem. Kitty pracuje jako učitelka, ale dávno ztratila iluze o vznešenosti svého povolání. Žije v manželství s Dennisem, nevýrazným mužem, který dělá v reklamě, ale chce být spisovatelem a píše fantastický román. Společnost směšných zoufalců jako od Čechova doplňuje Winston, bohatý samotářský vdovec ze sousedství, a jeho syn Lucas. Poslední postavou je Gil, asistent Audreyina agenta, který má za úkol ji stůj co stůj přivést zpět do New Yorku k jejím pracovním závazkům.

Kitty překoná svůj původní odpor k matčině přítomnosti a dovolí jí zůstat. Sebestředná, ale okouzlující Audrey vytuší svou šanci na výhodný sňatek č. 6 (nebo 7?) a zanedlouho se chystá svatba. Mezitím se ovšem rozvíjí i nový milenecký vztah mezi Dennisem a Lucasem. Dennis ale nechce začít nový život a přiznat se veřejně ke své homosexualitě a poměr ukončí. Nakonec se místo svatby koná pohřeb zhrzeného milence. Jedno pomalé léto, které všem změnilo život, je u konce, dům zůstává opuštěný.

Audrey se vrací k divadlu, Winston odjíždí do Indie, vezme s sebou svoji uklízečku a po pár týdnech se vezmou. Kitty, která se dozvěděla o manželově lásce k Lucasovi, se odhodlá k rozvodu. Má ještě jeden důvod, je totiž těhotná, ovšem ne s manželem, ale s výrazně mladším Gilem, kterého ani nemiluje. Dítě si však nechá a starají se o něj společně. Audrey se snaží vynahradit vnoučeti, co zanedbala u dcery. Dennis zůstane sám se vzpomínkami na Lucase, svůj román nikdy nedopíše.

Hru uvedlo v květnu 2014 newyorské divadlo Vineyard Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz