Tragédie Albrechta z Valdštejna

Titul v originále: Tragedy of Albertus Wallenstein

Autor: Henry Glapthorne
Žánr: hra historická
Překladatel: Julek Neumann
Jazyk: čeština
Postavy: muži 20 ženy 3

Henry Glapthorne (Anglie)

TRAGÉDIE ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA (TRAGEDY OF ALBERTUS WALLENSTEIN)

z angličtiny přeložil Julek Neumann

20 m, 3 ž

historická hra

Veršovaná hra z roku 1639, aktuálně reagující na pouhých 5 let starou vraždu Albrechta z Valdštejna, se nešťastně zrodila do doby, kdy Anglie zmítaná válkou mezi parlamentem a králem zakázala provozování divadla. Neexistují zprávy, zda Glapthorne stačil svou hru uvést a zda premiéra v Chebu nebyla náhodou i světová, ale je rozhodně jisté, že od té doby se veršovaná tragédie jevištního ztvárnění nedočkala.

V rámci oslav 50. výročí vzniku divadla a 950. výročí založení města Chebu tedy tento pozoruhodný text vzkřísil po dlouhých 372 letech herecký soubor Západočeského divadla v Chebu jakožto inscenované čtení v prostorách chebského hradu (11 herců), jež probíhalo v letních měsících roku 2011 (premiéra 29. června 2011, režie Šimon Dominik). Nyní hru nabízíme zájemcům o napínavé historické drama, jemuž vévodí postava slavného vojevůdce.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz