Tragödienbastard

Titul v originále: Tragödienbastard

Autor: Ewe Benbenek
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 2

Autorka na diváka nekompromisně vrhá vztek mladého migranta. Její hra je o pocitu, že nikam nepatříš a že jsi chycen mezi dvěma světy. Autorka, která sama přišla v 80. letech s rodiči z Polska do německého Dolního Saska, ve své hře zobrazuje nepochopení a nemožnost domluvy mezi vnučkou a její babičkou, kterou navštěvuje v Polsku: babička lpí na rigidním korzetu konzervativních, katolických hodnot a vyčítá vnučce, že se ještě nevdala, zatímco vnučka je ve své druhé vlasti jakožto přistěhovalec vystavována výsměchu a opovržení.

Mučivě hmatatelná je dusivá stísněnost a pocit nejistoty - text je koncipován jako ženský monolog v rytmizovaných replikách, ale premiérové uvedení pracovalo s trojicí herců, která v druhé půli hry rozehraje ódu na soběstačnost, nezávislost a sebevědomí ústřední postavy.

Online premiéra proběhla ve Schauspielhaus Wien v říjnu 2020. Následně se toto „naštvané oratorium“ stalo vítěznou inscenací soutěžní přehlídky Stücke 2021 v Mülheimu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz