Trauma

Titul v originále: Trauma

Žánr: hra, drama
Jazyk: němčina
Postavy: ženy 2

Zneklidňující a zároveň něžné drama o dvou ženách, které si nakonec najdou k sobě cestu. Místo děje: město, čas: listopad – březen. Ženy jsou rozdílného věku i temperamentu, obě však mají jedno společné - prožily v minulosti trauma. Hledají blízkost, ale to je ve světě této hry téměř nemožné, neboť je to svět nevšímavý, nepřátelský a násilný.

Osmatřicetiletá Verena má špatné vzpomínky na otce, ale nechce o tom mluvit ani na to myslet. Proto se až příliš obětavě vrhá do práce, aby pomáhala podobně traumatizovaným ženám. Tráví na lince bezpečí, která pomáhá podobně postiženým ženám, čelícím např. domácímu násilí, dny i noci a nejraději by byla terapeutkou celého města. Je sama před sebou stále na útěku – navícá rakovinu plic. Nikdo neví, jak dlouho ještě bude žít.

Dvaadvacetiletá Kitty je ještě příliš mladá na to, aby věděla, co může ze svého života ještě zachránit. Vydělává si jako trenérka kurzů hip-hopu ve fitness centru. I ona si v sobě trauma, skrývá je za svou snědou krásou a provokativními zraňujícími útoky. Chová nenávist k bratrovi, který ji kdysi doslova prodal jako prostitutku kamarádům, a k matce, která jí tu hrůzu nikdy neuvěřila. Svůj hněv dokáže udržet v mezích jen sebezraňujícími výpady a agresí. Provokuje i svého milence, ženatého policistu, aby ji bil a podroboval znásilňujícímu sexu, aby vnějším utrpením zakryla vnitřní bolest.

Zatímco Verena se do mladé Kitty zamiluje, ta se brání jakémukoli pokusu o sblížení a zraňuje nadbíhající Verenu každým slovem. Když se jí Verena svěří s tím, že jí už nezbývá mnoho dní, Kitty pocítí soucit. Po společně strávené cituplné noci však opět na několik týdnů odjíždí s milencem na venkov, Verena dá výpověď a myšlenkami je jen u své nemoci. Kitty záhy pochopí, že i ona Verenu potřebuje – jako jediného člověka, který je k ní otevřený, a vrátí se. Navazují spolu hovor tam, kde přestaly, důvěřují si. Štěstí však netrvá dlouho - Verena zemře při plicní operaci, ale dokázala změnit život Kitty: ta odjíždí do Kanady a setkává se s Vereninými přáteli, Indiány…

Text má bohaté dialogy, ale i delší vnitřní monology. Životní obraz i obzor obou žen je velmi přesně vykreslen. Dynamickou hru uvedly scény v mnoha zemích a je přeložena do mnoha jazyků.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz