Trauma

Titul v originále: Trauma

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Roger Mortimer-Smith (Velká Británie)

TRAUMA

2 m, 1 ž

psychotholler

Poutavý krimithriller s několika chytře vymyšlenými zvraty, bohatě sycený citáty z Othella a poznatky z Freuda a Junga.

V první scéně se dívka jménem Jenny vloupá do ordinace svého terapeuta, doktora Beckmanna. Ten ji přistihne, jak se snaží nahlédnout do svého spisu v kartotéce. Jenny se snaží použít ženské zbraně, aby zabránila přivolání policie, ale Beckmann se na ni vrhne s nožem na dopisy v ruce.

V úvodu druhé scény však vidíme, že nikdo není zraněn. Jenny přichází k Beckmannovi do ordinace a předchozí události líčí jako svůj sen. V další scéně jsme ale zase jakoby na začátku. Je noc a Jenny se zase vloupá do ordinace. Vše jde podle známého scénáře, ale tentokrát Jenny bodne doktora. Beckamann totiž Jenny doporučil, že si sen přehrají, ovšem to se vymknulo kontrole. Je zřejmé, že Jenny přestává vnímat, co je reálné a co ne, a na radu lékaře sama odchází do sanatoria. Vzápětí Becmannovi zavolá další postava, představí se jako Reynolds, a mluví o vraždě Jennyina otce. Beckmann se z duchaplného zachránce ztracených duší mění v podlého zločince, který za peníze kryje vraždu a svou pacietku nastrčí jako pachatelku, agresivní a šílenou.

Jenny je shledána vinnou a má zůstat v ústavu. Proti očekávání se ale najednou objeví v Beckmannově ordinaci, zrovna když má přijít Reynolds se slibovanými penězmi za poskytnutí vhodné podezřelé. Vtom se ale celý děj znovu otočí jiným směrem. Jenny vyjde z místnosti a vrátí se jako Beckmannova asistentka. Najednou se zde objeví mrtvý otec, vrhne se na Jenny. Akt znásilnění zakryje divadelní tma. Poslední scéna vše vysvětlí. Beckmann není psychiatr a německy mluvící žid, ale pacient sanatoria, ve kterém Jenny a Reynolds pracují. Jeho otec měl sexuální poměr se svou dcerou, Beckmann, starší ze sourozenců, to věděl, ale nic neudělal. Otce nezabil, ten zemřel klidně, přirozenou smrtí. Výčitky svědomí se přetavily v traumatizující fantazie, které úplně zastřely realitu. Z jejich naléhavosti a věrohodnosti až mrazí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz