Travelling North

Titul v originále: Travelling North

Autor: David Williamson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

David Williamson

TRAVELLING NORTH (CESTOU SEVEREM)

4 m, 4 ž

Děj se odehrává na konci 60. let v Austrálii. Tématem hry jsou rodinné vztahy a odpovědnost.

Pětapadesátiletá rozvedená Frances má dvě dcery, Sophii a Helen. Obě už mají vlastní rodiny s několika dětmi. Frances se zamiluje do sedmdesátiletého Franka a chce s ním odjet na sever země, kde je teplejší počasí, pronajmout si chatu a odtud pak vyrážet na cesty. Dcery se s touto představou těžko smiřují, obě matce zařídily ve svých domech vlastní pokoj a rády by jí často vídaly. Zvlášť Helen se matčin plán nelíbí, žárlí na jejího nového přítele, že mu dá přednost před dcerami.

Frances s Frankem odjedou a zabydlí se v chatě na severu. Častým hostem se u nich stane soused Freddy, který s oblibou vzpomíná na prožité válečné časy, a obhajuje válku ve Vietnamu. Frankovo zdraví se začne zhoršovat, prodělá slabší srdeční záchvat. Celé dny teď věnuje tichému bilancování vlastního života a studování lékařských knih. Frances se nudí a ráda by jela navštívit dcery, které čekají nové přírůstky do rodiny. Nakonec přemluví Franka a odjedou na návštěvu.

Frances si užívá městský život, dcery a vnoučata a na sever se jí už nechce. Franka postihne další, tentokrát vážnější, záchvat. Jakmile se zotaví, plánuje vrátit se do chaty za teplejším počasím. Po návratu na sever se život Frances omezuje na péči o Franka a čtení dopisů od dcer. Obě teď řeší vážné rodinné problémy. Helen se rozvádí a Sophie plánuje budoucí kariéru. Po Frankově smrti se Frances sama vydává na cesty, které spolu plánovali, a odjíždí dál na sever.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz