Třetí poschodí

Titul v originále: Third Floor

Autor: Jason Hall
Žánr: hra
Překladatel: Zdeněk Bartoš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Jason Hall (Kanada)

TŘETÍ POSCHODÍ (THIRD FLOOR)

přeložil Zdeněk Bartoš

1 m, 1 ž

napínavá konverzačka

Novostavba s luxusním výhledem na kanál. Na tu lepší stranu vedou okna bytu číslo 12, v němž bydlí mladá žena, na tu horší (parkoviště) se ze svého bytu číslo 11 kouká mladý muž. Ale kdo bydlí v čísle 10, před nímž neustále leží pytel s páchnoucími odpadky? Konverzační hra – která explicitně i implicitně odkazuje k Hitchcockovým filmům – je situována na chodbu odosobněného domu, v němž je sice prestižní bydlet, za jeho stěnami se ale mísí touha po anonymitě s touhou po sousedských vztazích až k nebezpečí. Sledujeme vyvíjející se vztah dvou zcela odlišných sousedů, které spojí odpor k odpadkům na chodbě – jakkoli se 11 a 12 na nepřijatelnosti tohoto zvyku („musí pocházet odněkud ze střední Evropy, není náhodou Polka?“) shodnou, rozdíly v jejich povahách vedou k napětí a vyvrcholí v dramatické zápletce, v níž jde téměř o život. Člověk nikdy neví, kdo je vlastně jeho soused...

Hra měla premiéru 11. října 2011 v divadle Trafalgar Studios v Londýně, režie Russell Labey.

Jason Hall (nar. 1978) je kanadský dramatik; pochází z Toronta, studoval v Londýně, kde nyní také žije. Se svou dramatickou prvotinu Eyes Catch Fire zvítězil v kanadské dramatické soutěži Herman Voaden National Playwriting Competition (2003), hra byla následujícího roku uvedena v londýnském divadle Finborough. Druhou hru GBS uvedlo torontské divadlo Factory v roce 2004 v rámci torontského Fringe Festivalu, později byla k vidění i v Londýně a také v New Yorku. Jeho hra Stand Sentry byla upravena pro film a uvedena na Mezinárodním filmovém festivalu ve Strasbourgu v roce 2009. V roce 2005 byl vybrán do programu pro mladé dramatiky londýnského divadla Royal Court, aby se zúčastnil australského festivalu World Interplay.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz