Trout Stanley

Titul v originále: Trout Stanley

Autor: Claudia Dey
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

TROUT STANLEY (Pstruh Stanley)

komedie

Dvojčata Sugar a Grace Ducharme právě slaví třicáté narozeniny. Šťastné třicátiny! Den, kdy – jak doufají – pomine kletba smrti. Smrt je doprovází hned od prvního dne jejich života, kdy jim během porodu zemřela třetí sestra. To, co ale nazývají kletbou, je postihlo až o dvacet let později, když jim v den jejich dvacátých narozenin zemřeli oba rodiče a od té doby každý rok na den přesně zemře za záhadných okolností někdo, kdo je stejně tak starý jako ony dvě.

Sugar a Grace, přestože jsou dvojčata, se od sebe liší jako den a noc. Sugar má fobii z vycházení ven z bytu, kde spolu se sestrou žijí, a už celých deset let nosí oblečení, ve kterém zemřela její matka. Grace je atraktivnější než Sugar, chodit ven se rozhodně nebojí, živí se jako modelka a právě prorazila na reklamní billboardy. Zprávy v televizi vysílají reportáž o zmizelé striptérce a sestry se začínají bát, že je kletba ani s další dekádou neopustí a že právě ona striptérka by mohla být další obětí. Vrah se přitom může potulovat kdekoliv. Sugar je na dně a vážně uvažuje, že si vezme život. Zrovna ve chvíli, kdy si připravuje provaz a chystá si smyčku, ji oknem pozoruje neznámý, podezřele vyhlížející muž – Pstruh Stanley. Mohl by právě on být oním vrahem? Pstruh Stanley ale tvrdí, že striptérku nezabil, a na důkaz své neviny dodává, že „nikdy nelže“. I tak ale největší otázkou zůstává, zda se dá muži věřit. Grace se na rozdíl od Sugar nedá jen tak přesvědčit a přetáhnout ji na Pstruhovu stranu si žádá větší úsilí. Nehledě na to, že ve vzduchu se vznáší více než jen jedna nevyřešená záhada...

Dialogy postav tvoří většinou krátké repliky, které určují svižné tempo textu, postavy se po sobě často opakují, jako by vytvářely refrény a text tak rytmizovaly. Struktura hry je stavěná na paralelách a protikladech.

Claudia Dey je kanadská dramatička, autorka několika románů, ale také herečka. Za svou literární práci byla v roce 2002 nominován na ceny Governor General's Award a Trillium Book Award. Černá komedie měla premiéru v roce 2005 ve Factory Theatre v Torontu a od té doby byla inscenována ještě několikrát nejen na americkém kontinentu, ale například i v Německu a také ve Švýcarsku, kde dokonce vznikla její operní adaptace.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz