Two Ladies

Titul v originále: Two Ladies

Autor: Nancy Harris
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 4

Nová hra Nancy Harrisové vrhá světlo na ženy nejmocnějších mužů světa. V opuštěné konferenční místnosti jsou drženy první dámy Francie a Ameriky, které zde čekají na své chotě, od nichž je dělí několik chodeb a místností. Na rozdíl od nich jejich muži společně vyjednávají o možném vojenském zákroku v reakci na teroristické útoky. Přestože se jmenují jinak, je zcela zřejmé, že obě postavy jsou založeny na osobách Brigitte Macronové a Melanie Trumpové. Starší francouzská první dáma mluví několika jazyky a je univerzitní profesorka, která svého manžela potkala jako žáka, přičítá si zásluhy za jeho zvolení prezidentem a trpí tím, že není přítomna právě se konajícímu jednání. Naproti tomu její mladší americká kolegyně pochází ze země bývalého východního bloku, svého muže nemiluje a celý svět obdivuje jen její krásu. Ve chvíli, kdy jsou společně zavřeny do jedné místnosti, jen příležitostně přerušovány svými asistenty, jim nezbývá než mluvit a poslouchat.

Klasická klišé – starší, moudré, světa znalé ženy versus mladé, krásné, naivní ženy – je postaveno do kontrastu s tím, co obě hrdinky na scéně vyprávějí, a jak jednají.

Hra je hezkou hereckou příležitostí pro obě titulní herečky. Celá hra stojí vskutku jen na jejich výkonech a úspěch inscenace závisí na tom, jestli budou první dámy působit jako banální, ploché karikatury anebo osobnosti s nezaměnitelným příběhem.

Two Ladies se dočkaly světové premiéry v divadle Bridge Theatre v Londýně na podzim 2019.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz