Ubij menja, ljubimaja!

Titul v originále: Ubij menja, ljubimaja!

Autor: Jelena Isajeva
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 2 ženy 3

Jelena Isajeva (Rusko)

UBIJ MENJA, LJUBIMAJA! (ZABIJ MĚ, MÁ DRAHÁ!)

2 m, 3 ž

Celý děj této hry se odehrává v divadle. Divadlo je také jedním z hlavních motivů - divadlo jako hra na realitu a umění jako výsostná meta, pro kterou může být obětována pravá realita, včetně pravých citů.

Soubor se chystá na premiéru. Tvůrčí tým tvoří tři herečky, jeden herec a režisér. Hra, kterou studují, se věnuje tématu lásky a nenávisti. Konfrontuje ženský a mužský postoj k lásce a vášni. Hrdinkami hry jsou Judita, Charlotta Cordayová a Fanni Kaplanová, tedy ženy, které se z velké vášně rozhodly vraždit velké muže.

První dějství se věnuje především vykreslení povah jednotlivých postav. Postupně se dozvídáme, že všechny tři herečky mají poměr s hercem Sergejem. Do výstupů reálných postav vstupují také postavy ze zkoušené hry a ze svého hlediska komentují vývoj situace.

Herečky, které všechny Sergeje upřímně milují, se domluví na pomstě. Uspí Sergeje, přivážou na lůžko a čekají, až se probudí. Vyčtou mu jeho zradu, zatímco on se směje a tvrdí, že nemiluje žádnou, že jen chtěl, aby v nich vznikla skutečná žárlivost a zloba, kterou pak zužitkují na jevišti (jejich inscenace má skutečně výjimečný úspěch) a říká, že jeho pravou láskou je jejich geniální režisér. Herečky jsou ale rozhodnuty zabít jej a jedna z nich vystřelí. Chvíli se zdá, že opravdu došlo k tragédii, ale nakonec zjistíme, že všechno bylo jenom nahrané. Závěr je smířlivý - řešením je společný život v jedné divadelní komunitě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz