Ulice

Titul v originále: Road

Autor: Jim Cartwright
Žánr: hra
Překladatel: Dana Vacková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 16 ženy 16

Jim Cartwright

ULICE (Road)

Přeložila Dana Vacková

16 mužských a 16 ženských rolí (možnost zdvojování), 1 dítě

Scullery, pouliční žebrák-umělec, provází diváky "svou" ulicí, ulicí města kdesi v Lancashireském hrabství. Bydlí tu lidé, pomalu se přibližující samému okraji společnosti - nezaměstnaní, alhokolici, osamělé ženy: ti všichni tráví čas v hospodách, diskotékách nebo na domácích pitkách, a snaží se zapomenout na prázdnotu svého současného života a strach z ještě horší budoucnosti. Scullery dá divákům nahlédnout klíčovou dírkou do několika domácností: Osamělá žena středních let si přivede domů opilého vojáka a uprostřed svádění ji přemůže soucit. Mladý úředník v šoku ze ztráty zaměstnání přestane jíst. V nevyhlášené hladovce pak pokračuje i se svou dívkou - oba doufají, že v hladu budou osvíceni a pochopí svůj úděl na tomto světě: místo toho však umírají žízní... Dva mladíci si pozvou domů partnerky z diskotéky. Když si dívky stěžují, že večer se vyvíjí jako všechny podobné večery - t.j. že je chlapci chtějí dostat co nejrychleji do postele, předvedou jim tito svůj způsob seberealizace: všichni se záměrně co nejrychleji zpijí - v tomto stavu jsou schopni reflektovat svůj život s takovou jasnozřivostí, že je to dvojnásob opájí...

Více než desítka krátkých epizod balancuje na ostří naturalismu a groteskního symbolu. Jim Cartwright je považován z jednoho z nejtalentovanějsích současných britských dramatiků. Překlad hry byl pořízen pro potřeby tlumočení při hostování filadelfského Wilma Theater na Mezinárodním festivalu DIVADLO 95 v Plzni.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz