Ulster American

Titul v originále: Ulster American

Autor: David Ireland
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

ULSTER AMERICAN (Američan z Irska)

černá komedie

Tato černá komedie vzbudila nadšení u kritiky už při svém prvním uvedení v roce 2018 (Edinburg, Traverse). Je to hra vtipná, ostrá, výborně vystavěná, a především absolutně současná a ačkoli, až na velmi dramatický závěr, víceméně postrádá akci, je i velmi poutává. V podstatě v reálném čase sledujeme rozhovor tří postav – anglického režiséra (Leigh), irské dramatičky (Ruth) a slavného amerického herce (Jay), kteří se poprvé společně setkávají před zahájením zkoušek divadelní inscenace hry o podivně nesrozumitelné figuře severoirského unionisty. Herec i režisér jsou plni nadšení z toho, jak skvělý text se jim dostal do ruky, Ruth obdivuje Jaye a Leighovi je minimálně vděčná. Ovšem v okamžiku, kdy si postavy navzájem začnou vyjasňovat své představy o nadcházející spolupráci, domnělý soulad vezme za své.

Autor vykresluje své postavy z kruhů umělecké smetánky velmi sarkasticky. Týká se to především Jaye, který v tašce nosí svou oskarovou trofej a ve vhodnou chvíli ji vytáhne, aby zdůraznil význam své osobnosti a vážnost svých tvrzení.

Text se dotýká mnoha témat, politických i společenských, a velmi dobře pojmenovává, jak neschopné jsou postavy adekvátně reagovat na vývoj ve společnosti. Celá věc je o to smutnější, že se jedná o lidi, které máme tendenci považovat za výjimečné, citlivější, vyspělejší než my, obyčejní smrtelníci.

Jsme v době po aféře Me too a oba muži se úzkostlivě vyhýbají čemukoli, co by mohlo vypadat jako nevhodné komentáře a sami sebe prohlašují za feministy, kteří (kdyby nebyli hetero) by klidně a rádi byli transsexuály. Na druhou stranu pro Jaye není problém rozvíjet nahlas – ale jen soukromě, před druhým mužem - své úvahy o tom, koho by znásilnil, kdyby k tomu byl nucen. Dojde k závěru, že by si vybral princeznu Dianu, protože by to pro ni bylo vlastně dobře. Právě tento poklesek a to, že se konsternovaný Leigh s tímto detailem svěří Ruth, se stane akcelerátorem dalšího vývoje událostí. Ruth nehodlá upravovat svoji hru tak, aby vyhovovala tomu, co od ní Jay a Leigh očekávají, a tak se rozhodne jednat – buď se hra bude uvádět tak, jak ji napsala, nebo nechutnost o princezně Dianě okamžitě zveřejní na svém Twitteru. A tomu musí Jay za každou cenu zabránit, i za cenu prolité krve.

Dynamická jízlivá komorní komedie byla uvedena v prosinci 2023 v londýnském divadle Riverside Studios, role Jaye, americké herecké hvězdy, se ujal Woody Harrelson.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz