(Uncle) Vanya

Titul v originále: (Uncle) Vanya

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Howard Barker (Británie)

(UNCLE) VANYA (/Strýček/ Váňa)

5 mužů, 4 ženy

Známý anglický dramatik (jeho hru Pazour uvedlo v 80.letech ústecké Činoherní studio) se ve svém kusu z r.1993 nechal inspirovat Čechovovou předlohou k jakési "metahře", hře - úvaze o Čechovových tématech, o něm samém jako dramatikovi a člověku, o lidské přirozenosti vůbec.

První dějství je jakýmsi groteskně razantním zhuštěním a zjednodušením děje a podtextů Čechovovy hry - až do okamžiku Váňova pokusu o zavraždění Serebrjakova. Zde je tento pokus úspěšný a Váňa se stane jakýmsi vůdcem pirandellovské vzpory postav vůči svému autorovi: všichni odhazují skrupule, odhodlávají se k činům, mění tím svou "image" a vyvolávají v tak druhých nové city a pocity, které vedou k dalším činům. Jelena se do Váni zamiluje. Jeho impotence však využije Astrov a Jelenu znásilní, ačkoli předtím jej začala fascinovat Soňa a její agresívní touha po mateřství. Soňa Astrova udusí, a tím naplní jeho hlubokou touhu po smrti. Jelena přizná Váňovi, že s Astrovem otěhotněla, ale láska mezi nimi zůstává neotřesena. Statek Vojnických však začínají ohrožovat podivné nárazy a uprostřed ruské roviny se náhle rozlije moře a pohltí samovar... V moři volá o pomoc topící se muž. Ženy vedené Vojnickou jej navzdory Váňovým domluvám zachrání. Ukáže se, že Váňa měl pravdu. Trosečníkem byl sám Čechov, který se předtím marně pokoušel své dosud žijící postavy (varováními, přinášenými těmi, kteří již zemřeli) přivést "k rozumu".


Ve druhém, mnohem kratším dějství přesvědčuje Čechov Váňu o tom, že jeho štěstí s Jelenou je jen iluzí - člověk zůstane až do smrti sám. Čechov umírá, moře ustupuje a vyvrhuje zpět samovar v němž lze opět navařit čaj.

V kratičkém třetím dějství Jelena (kterou anglické čechovovské překlady tradičně nazývají Helenou a připomínají tak vehementně její příbuzenství s mýtickou Helenou Trojskou) ve spodním prádle hovoří před velkým zrcadlem o své kráse a své lásce k Váňovi. Oba dosáhli pocitu absolutní blízkosti. A tak Jelena vrátí Váňovi revolver. Váňa zastřelí Jelenu, ale když má obrátit zbraň proti sobě, selže. Zabít jiného člověka je snazší, než zabít sám sebe. Váňa otřesen odchází. "On se vrátí," komentují situaci Vojnická a Soňa, klidně stáčejíce vlnu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz