Under the Blue Sky

Titul v originále: Under the Blue Sky

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

David Eldridge (Velká Británie)
UNDER THE BLUE SKY (POD MODRÝM NEBEM)
3 m, 3 ž
komedie

Hořkou komedii skotského autora Davida Eldridge o 3 dějstvích tvoří v podstatě tři aktovky, tři příběhy učitelských dvojic volně propojené postavou Nicka.
První dějství začíná ohlušujícím výbuchem v docích způsobeným IRA, a zasazuje tak děj do roku 1996. Nick (28), frustrovaný učitel angličtiny na státní škole v drsném East Endu, pozve svoji kolegyni Helen (27) na večeři, aby jí oznámil, že se chce odstěhovat z Londýna a přijmout místo v privátní škole. Helen považuje učitelské povolání za poslání, ale Nick už nechce déle působit spíše jako sociální pracovník a učit na škole, kde pro polovinu dětí není angličtina mateřským jazykem. Helen před časem napadli ve škole nožem, ale přesto zůstala. V emotivním výstupu předvádí své napadení nožem, který používají při přípravě večeře a posléze ohrožuje i Nicka. Chce ho donutit, aby zůstal. Helen Nicka miluje od jediné společně strávené noci před třemi lety. Nick to považoval za chybu. Nakonec Helen uklidňuje a slibuje jí, že za ním může kdykoliv přijet.
V druhém příběhu odehrávajícím se v Essexu v roce 1997 Michelle (38) poprvé tráví večer s dlouholetým kolegou Grahamem (36). Michelle je ke všemu svolná, ale Graham z nervozity příliš pije a pokus o sex skončí trapně. Graham brečí, Michelle ho ponižuje. Nick se s ní ráno
rozešel, Graham byl jen náhražka. Michelle divoce pije a probírá své avantýry. Graham je slabý a své sebevědomí si zvyšuje jako vedoucí v organizaci podporované ministerstvem obrany, kde jsou čtrnáctiletí chlapci vedeni k disciplíně. Michelle jím proto pohrdá.Graham ji celou dobu tajně miloval, sledoval ji, fotil ji s jinými muži i s nezletilým žákem a v náhlém záchvatu zoufalství začíná Michelle vydírat. Michelle poté svolí ke hře na hrdinu z války a zdravotní sestru a nakonec se milují.
V následujícím roce připravuje Robert (42) žáky Anne (58) na přijímací zkoušky na univerzitu. Robert a Anne jsou dlouholetí přátelé, jezdili spolu na dovolenou, ale Anne měla pocit, že Roberta svazuje, a proto odešla ze školy, kde učili společně. Na její místo nastoupil Nick. Anne se od Roberta dozvídá, že Helen se zabila v autě, když cestovala za Nickem. Anne se chce od Roberta oprostit a zrušit společné dovolené - chce odjet do Flander s tetou May, aby navštívily válečné hřbitovy, kde je pohřbena Mayina láska. V předlouhém monologu vypráví Robertovi příběh platonické lásky z první světové války, která ani láskou nebyla, jen vytvořenou iluzí. Robert metaforu pochopí a přesvědčí Ann, že přes velký věkový rozdíl mezi nimi láska je a měli by zůstat spolu.
Hra byla poprvé uvedena v Londýně v roce 2000 a v roce 2005 ji uvedlo Divadlo Na zábradlí.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz