Understudy

Titul v originále: Understudy

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Theresa Rebeck(ová) (USA)

UNDERSTUDY (ZÁSKOK)

2 m, 1 ž

komedie

Hra pro tři herce vypráví o divadelní Broadwayi, o těch, co mají úspěch, a o těch, co ho nemají, o tom, jak je snadné o něj přijít.

Harry přichází jako záskok na zkoušku diváky oblíbeného představení hry Franze Kafky. Je to pro něj první příležitost po mnoha letech, kdy o něm nikdo neslyšel. Až na místě zjistí, že režisérkou kusu je Roxanne, jeho bývalá přítelkyně, se kterou se kdysi měli brát, ale Harry těsně před svatbou zmizel. Je to jejich první setkání po této události a zcela přirozeně vzbudí emoce. Harry byl a je nula, ale Roxanne něčeho dosáhla. Dokázala se přenést přes milostné zklamání a v divadelním světě se prosadila. Třetím zúčastněným je druhá největší hvězda představení, Jake, jenž se právě proslavil výraznou rolí v tupém, ale úspěšném akčním filmu.

Hra má ještě jednu postavu, která způsobí na jevišti spoustu zmatku, ale nikdy se na něm neobjeví, ani nepromluví. Je to technička Laura, která je buď zfetovaná nebo opilá a zásadně na scénu spouští špatné kulisy, popřípadě nesvítí, jak má, čímž výrazně napíná už tak hustou atmosféru. Místo zkoušení se většinu času pauzíruje, takže postavy mají čas k mimopracovní interakci.

Spolupráce Harryho a Jakea nezačne nejlíp. Harry Jakeovi poví, co si myslí o jeho roli a pitomém filmu, a při zkoušení pak bezostyšně rozrývá dávno rozhodnutá jevištní řešení. Jake se ale neurazí a vcelku kolegiálně Harryho podporuje. Harry vypráví o svém beznadějném neúspěchu a Jake, s pýchou, o své slibně se rozvíjející kariéře. Právě se účastní castingu na roli v dalším filmu. Jeho kolega Bruce, hlavní hvězda tohoto kafkovského představení, o tutéž roli taky stál, ale řekl si o 22 milionů jako honorář. Jake si je jistý, že Bruce se svým požadavkem přestřelil, protože za mnohem méně můžou mít jeho, Jakea. Telefonát s dobrou zprávou očekává každým okamžikem.

Harry a Jake si přijdou na chuť a ačkoli práci ruší nepříznivé vnější vlivy, z původně nemožně vyhlížející zkoušky se stává inspirativní setkání. Na závěr ale přijde zvrat. Roxanne volají z produkce představení. Bruce právě vyhrál konkurz na roli v novém filmu, začíná se plně věnovat natáčení a celé kafkovské představení se ruší! Ze dvou úspěšných a jednoho nýmanda se najednou stali tři poražení. Ale nevzdávají se a rozhodnou se, jen pro vlastní potěšení, pro dnešek ve zkoušení pokračovat...

Hra byla uvedena v roce 2007.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz