Unfaithful Acts of Love

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Owen McCafferty (Velká Británie)

UNFAITHFUL ACTS OF LOVE (NEVĚRNÉ LÁSKY)

2 m, 2 ž

Tomovi a Joaně už se blíží šedesátka a prožili spolu skoro celý život. Dvacátníci Peter a Tara jsou teprve na začátku svého vztahu, na začátku všeho. Všechny čtyři trápí pocit osamělosti a toho, že to pravé jim nějak uniká. Žijí v jednom městě a na chvíli si vzájemně vstoupí do cesty.

Tara se v hotelovém baru vnutí Tomovi, který se tam po práci stavil na jeden drink, než půjde domů a stráví další nekonečný tichý večer s Joanou. Tara Tomovi, který už má dceru v jejím věku, nabídne sex a odcházejí spolu.

Joana hned na Tomovi pozná, že se něco přihodilo, a Tom ji u toho nechá, dokonce jí do detailu popíše celý průběh. Joan se okamžitě rozhodne pomstít nevěru nevěrou a stráví noc ve stejném hotelu ve společnosti Petera, který pracuje pro eskortní servis. Po návratu domů se jí znepokojený Tom přizná, že mezi ním a Tarou nakonec k ničemu nedošlo.

I Tara, frustrovaná Peterovým zaměstnáním, se doma přizná, že se chtěla vyspat s cizím starým chlápkem, ale nakonec to vzdala. Chce od Petera odejít, protože necítí, že mu na ní záleží a protože vlastně neví, co sama chce. Odešla ze školy, protože ve vyšší matematice neviděla smysl, teď prodává v supermarketu a smysl nevidí zas, a tak se chce vrátit ke studiu. Peter zareaguje správně, má pro její chování i pocity pochopení a dokáže se otevřít a mluvit o tom, co je špatně. Nic pro ně ještě není ztraceno.

Ačkoli je za veškerým počínáním postav sex, autor nechává postelové scény mimo zrak diváka a řeší pouze jejich motivaci. U mladého páru je to pocit osamělosti, strachu před životem a jeho rutinou, nechuť plnit společenská očekávání, nedospělost. I Tom a Joan žijí spolu, a přesto sami, přestali spolu mluvit a ze všech stran je obklopila prázdnota. Teď k sobě ale znovu dokáží najít cestu. Mladé drží pospolu láska, u staršího páru je to vědomí, že potřebují být s někým, o koho je možné se opřít.

Hra byla uvedena v rámci edinburského Fringe festivalu v srpnu 2014 v podání Traverse Theatre Company.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz