Unnecessary people

Titul v originále: Tarpeettomia ihmisiä

Autor: Reko Lundán
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Reko Lundán (1969-2006, Finsko)

TARPEETTOMIA IHMISIÄ (ZBYTEČNÍ LIDÉ)

2 m, 2 ž

Tématem hry z roku 2003 jsou dva manželské vztahy (Kari a Tuula, Petri a Gitta) poznamenané nezaměstnaností, domácím násilím a nevěrou. Všechny tyto tři fenomény spoluvytvářejí děsivý obraz finské společnosti, který nemůže přinést nic jiného než tragický konec. V předmluvě se sám autor ke hře vyjadřuje slovy: „Proč vždy, když se finský muž dostane do krize, celá rodina zemře? Proč ten muž nedokáže o problému mluvit a vyhledat pomoc?" Autor zobrazuje na první pohled normální lidi, se kterými se může ztotožnit prakticky každý, ale které společnost odsunula až na její okraj. Stali se z nich zbyteční lidé, lidé o kterých se nemluví.

Autor zasadil příběh na předměstí Helsinek, kde podobné osudy nejsou ojedinělé. Kari ztratí práci a nedokáže najít novou. Do toho přichází Petri, dávný přítel jeho ženy Tuuly. Když se později vrátí Tuula z večírku s kolegyní Sonjou, Petri se do ní okamžitě zamiluje a vyvíjí se nový milenecký vztah. Po hádce Kari udeří svou ženu Tuulu. Jak hra pokračuje, gradují i situace, ve kterých se postavy ocitají. Každá postava prochází svým vlastním vnitřním peklem, přičemž pociťuje svou vlastní zbytečnost.

V agentuře je k dispozici finský originál a anglický překlad hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz