Unreachable

Titul v originále:

Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Anthony Neilson (Velká Británie)

UNREACHABLE (NEDOSAŽITELNÉ)

3 m, 3 ž

tragikomedie

Tragikomická fraška z filmařského prostředí se odehrává při natáčení nového filmu kdesi ve východní Evropě. Maxim, režisér, který za svůj předchozí film dostal Zlatou palmu v Cannes, natáčí temný dystopický příběh Child of Ashes (Dítě popela). Natáčení však neustále zdržuje, čeká totiž na dokonalé světlo, bez něhož si svůj film neumí představit. Proto v polovině natáčení trvá na tom, aby se z digitální technologie přešlo na film. Když mu to jemu oddaná producentka Anastasia splní za cenu přítomnosti Evy (od narození hluché zástupkyně nového investora) při natáčení, Maxim Evu okamžitě začne urážet. Když ani to nepomůže, rozhodne se angažovat Ivana, zvaného The Brute (Surovec), naprosto nevypočitatelného herce, u kterého je prakticky jisté, že udělá něco šíleného, a natáčení se bude moci opět zastavit. Maxim však nepočítá s tím, že se Ivan zamiluje do Evy a začne se chovat jako beránek, ani s tím, že kameraman Carl ve zdrženích uvidí příležitost, jak Maxima v režisérském křesle filmu vystřídat. A Natashu, mladou herečku, která ho obdivuje a nejspíš i miluje, nutí Maxim bolestně prožívat její filmovou roli, protože nedokáže pochopit, jak se jí její tragická filmová postava může v životě tak málo dotýkat. Propletenec nepochopení, nenaplněných ambicí a neopětovaných citů vede k tragickému vyústění.

Hra nabízí šest prakticky rovnocenných výrazných hereckých příležitostí, řadu vtipných i dramatických situací, překvapivé a neobyčejně působivé finále a několik silných a znepokojivých témat: co jsme schopni obětovat pro svůj sen, jak málo často známe i ty nejbližší, a jak vážně může každá tvorba ovlivňovat osobní život (a naopak).

Anthony Neilson (1967) je skotský dramatik a režisér. Je autorem více než 20 her, s velkým ohlasem se setkal například The Censor (1997) nebo The Wonderful World of Dissocia (2004). Často pracuje bez pevného scénáře s tím, že konečná podoba textu se rodí až na zkouškách (tak vzniklo i Unreachable). V České republice nebyl zatím žádný jeho text uveden. Podle jeho hry Normal: The Düsseldorf Ripper (1991) byl natočen film Normal (2009, režie Julius Ševčík, s Dagmar Havlovou, Milanem Kňažkem a Pavlem Gajdošem). Premiéra Unreachable se uskutečnila v Royal Court Theatre v Londýně v červnu 2016 v autorově režii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz