Ursula

Titul v originále: Ursula

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 11

Howard Barker

URSULA

1 muž, 11 žen

Hra inspirovaná obrazem Masakr panenských mučednic od Cranacha staršího vypráví apelativní příběh o hodnotě panenství. Svatá Uršula, která si získala slávu tím, že vedla útěk 11.000 panen před Huny a před svými manžely (Slovník mučedníků), bohužel neexistovala, posloužila však jako námět Howardu Barkerovi k napsání hry o hodnotě panenství.

Kritika se vzácně shoduje, že hra o hodnotě panenství, o svatbě, o Kristu a mučednictví, pro ně byla - zcela proti jejich očekávání - velikým zážitkem. Zčásti patrně díky Barkerově imaginativní režii, rozhodně však také díky poetickým hodnotám textu.

Uršula se má vdát za muže se smutnýma očima, který je pánem 27 hradů. Uršula však slyší hlas Krista, a tak putuje po Rýnu, aby řekla svému nastávajícímu "Lituji, nemohu." Dramatickým protivníkem Uršuly je Matka, starší panna, v programu označená jako "dokonalá lhářka". V závěru hry Matka podléhá nápadníkovi Uršuly a ukáže se jako nymfomanka a žena posedlá nutkáním k rituální vraždě. Vyvraždění panen je pak ve hře zobrazeno jako triumf panenství.

Kromě poetických kvalit, na které se recenzenti odvolávají, je hra je patrně zajímavá také velkým počtem ženských rolí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz