Valčík náhody

Titul v originále: La Valse du Hasard

Autor: Victor Haim
Žánr: hra
Překladatel: Zuzana Ježková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Victor Haïm (Francie)

VALČÍK NÁHODY

z francouzštiny přeložila Zuzana Ježková

1 m, 1 ž

Francouzský dramatik Victor Haïm se ve své komorní hře nepouští do analýz vztahů a nevytváří konvenční žánrovou epizodu, ale přivádí na jeviště postavy vymykající se našemu běžnému, exaktně dokázatelnému vnímání reality a života. Na jevišti se totiž vedle sebe ocitnou anděl a mrtvá žena.

Mrtvá žena na půli cesty mezi životem a smrtí, v té předsíni nebe či pekla, kterou - poučeni tradicí - rádi nazýváme očistcem. Anděl je rozhodčím - Dává úkoly, "boduje" ženiny pokusy vyrovnat se s minulostí, poslouchá rekonstrukci jejího životního příběhu, zhodnotí každou epizodu a má určit ženinu další "cestu".

Je těžké pochopit jeho kritéria, baví se tím - a divák s ním - , jak těžce "lidé" definují svoje bytí, jeho smysl ve vztahu k ostatním, jak rádi klamou sami sebe, i ve chvíli, kdy už vůbec není potřeba klamat ... Cítíme však, že anděl je každou chvíli osobnější, ztrácí nadhled, jakoby ho žena začala přitahovat, křehké pouto odrazu ovlivňuje jeho rozhodnutí ... Valčík náhody je tancem, ustavičným kolotočem otázek, odpovědí, výher a proher, hrou bytostí z opačných pólů imaginace.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz