Vánoční hra

Titul v originále: Vánoční hra

Žánr: hra se zpěvy
Jazyk: čeština
Postavy: muži 22 ženy 5

Tomáš Vůjtek

VÁNOČNÍ HRA

22 m, 5 ž

Hra navazuje svým současným jazykem na tradici lidových barokních her, které se inscenovaly na českém a moravském venkově zejména v průběhu 17. až 19. století. Svým způsobem tyto hry představují evropský fenomén, neboť v době, kdy staré divadelní formy ustupují, právě v těchto selských či sousedských barokních hrách paradoxně ožívají. Postupy, které se prosadily již ve středověkém divadle, jsou zde dále rozvíjeny a místně modifikovány.

Tím vším je hra inspirována (zvláště Rakovnickou vánoční hrou a Semilskou hrou vánoční), ale svou inspiraci čerpá i z poetiky staročeského dramatu (Hra veselé Magdalény). Ve vtipně rozehraném příběhu sledujeme ďábelskou intriku, která má lidem znemožnit, aby poznali, kdo se jim to v Betlémě vlastně narodil. Intrikánští čerti však nakonec ostrouhají a nám lidem se narodí Ježíšek.

Premiéra proběhla v Komorní scéně Aréna Ostrava 21.11.2009.

z materiálů Komorní scény Aréna

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz