Vanya
VANYA (Váňa)
1 m / 1 ž (všechny postavy) nebo max 4 m, 4 ž
Text Strýčka Váni je už třetí adaptací Čechova, do které se Simon Stephens pustil (směrem na západ a k současnosti už takto posunul Racka a Višňový sad). Autor dal postavám anglická jména (Maureen či Liam) a děj situoval někam na irskou farmu. Ze sebestředného, ale obdivovaného vědce se stal filmový režisér, kdysi slavný, ale teď dávno za zenitem, a doktorova láska k lesu a životu v něm se změnila na odhodlaný postoj ochránce přírody, který je ve svém nadšení a boji poněkud osamocen.
Praktické zkrácení názvu na Váňa vystihuje Stephensův i přístup k vlastní adaptaci textu. Nepouští se do zásadních změn, ale ujímá se postav a jejich propletených vztahů tak, aby nezanikl žádný důležitý motiv, žádný detail a aby byly jednotlivé situace dobře čitelné a emočně působivé. Zachovává veškeré důležité momenty dramatu o milostného čtyřúhelníku, o vzájemném nepochopení, přehlíženém sebeobětování, o neovladatelném, až ponižujícím milostném citu k osobě, která absolutně nesplňuje parametry jindy kladené na ostatní. A především dává jednoznačně vyznít závěru, že těm, kteří nejsou dostatečně oslniví, nezbývá než smířit se s tím, že budou vždycky hrát druhé housle, a že je pro ně jedinou cestou umrtvit svá nesplnitelná očekávání v každodenní práci a doufat, že i takto se dá prožít dobrý život, kterého snad nebudou na jeho konci litovat.
Text měl premiéru v roce 2023 v divadle Duke of York Theatre v Londýně. Režisér Sam Yates se rozhodl inscenaci pojmout jako divadlo jednoho herce a všech osm rolí, s velkým úspěchem, svěřil vynikajícímu irskému herci Andrewu Scottovi.
Jsme tu pro vás
Michal Kotrouš
zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast
tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz