Vanya

Titul v originále: Vanya

Žánr: monodrama, adaptace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

VANYA (Váňa)

4 m, 4 ž nebo 1 m

Text Strýčka Váni je už třetí adaptací Čechova, do které se Simon Stephens pustil (směrem na západ a k současnosti už takto posunul Racka a Višňový sad). Autor dal postavám anglická jména (Maureen či Liam) a děj situoval někam na irskou farmu. Ze sebestředného, ale obdivovaného vědce se stal filmový režisér, kdysi slavný, ale teď dávno za zenitem, a doktorova láska k lesu a životu v něm se změnila na odhodlaný postoj ochránce přírody, který je ve svém nadšení a boji poněkud osamocen.

Praktické zkrácení názvu na Váňa vystihuje Stephensův i přístup k vlastní adaptaci textu. Nepouští se do zásadních změn, ale ujímá se postav a jejich propletených vztahů tak, aby nezanikl žádný důležitý motiv, žádný detail a aby byly jednotlivé situace dobře čitelné a emočně působivé. Zachovává veškeré důležité momenty dramatu o milostného čtyřúhelníku, o vzájemném nepochopení, přehlíženém sebeobětování, o neovladatelném, až ponižujícím milostném citu k osobě, která absolutně nesplňuje parametry jindy kladené na ostatní. A především dává jednoznačně vyznít závěru, že těm, kteří nejsou dostatečně oslniví, nezbývá než smířit se s tím, že budou vždycky hrát druhé housle, a že je pro ně jedinou cestou umrtvit svá nesplnitelná očekávání v každodenní práci a doufat, že i takto se dá prožít dobrý život, kterého snad nebudou na jeho konci litovat.

Text měl premiéru v roce 2023 v divadle Duke of York Theatre v Londýně. Režisér Sam Yates se rozhodl inscenaci pojmout jako divadlo jednoho herce a všech osm rolí, s velkým úspěchem, svěřil vynikajícímu irskému herci Andrewu Scottovi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz