Varasto

Titul v originále: Varasto

Autor: Arto Salminen
Žánr: hra
Jazyk: finština
Postavy: muži 7 ženy 2

Arto Salminen (1959-2005, Finsko)

VARASTO (SKLAD)

7 m, 2 ž

Hra o skladě a skladnících nemilosrdně odkrývá málo diskutované třídní rozdíly dnešní finské společnosti. Příběh skladníka, držícího se nad vodou spíše díky podvodnému olupování svého zaměstnavatele, než díky řádnému platu jen nepatrně převyšujícímu životní minimum, je velmi dobře vystavěnou metaforou nedostatků dnešní kapitalistické společnosti. Vedlejší postava zloděje Jyhläkorpiho diváky zasvěcuje do nádherně znějících teorií komunismu, které ovšem sám v nejlepších momentech utápí vhodnými sarkasmy. Všechny postavy pouze nahrávají skladníkovi jménem Rousku na jeho cestě ke spokojenosti, alespoň v rámci možností jeho třídy, a to s využitím a především zneužitím všech „děr v systému". Stává se tak sice maximálně nečestným avšak patřičně z toho profitujícím.

V roce 1999 získal autor za původní román Varasto literární cenu Koskenkorva, jeho vlastní dramatizace měla premiéru v prosinci 2005 ve Finském národním divadle. Od té doby je pravidelně inscenována v divadlech po celém Finsku, většinou s mnohem větším úspěchem u kritiky než u diváků. Každopádně vždy vzbuzuje protichůdné emoce.

V agentuře je k dispozici finský originál a anglický překlad hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz