Väter

Titul v originále: Väter

Autor: Alvis Hermanis
Žánr: scénický komiks
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3

Alvis Hermanis (Lotyšsko)

VÄTER (OTCOVÉ)

3 m

Tři herci (Litevec Gundars Āboliņš, Rus Juris Baratinskis a Němec Oliver Stokowski) vyprávějí o svých otcích a o vlastním životě v Lotyšsku zabraném Sovětským svazem, v komunistickém Sovětském svazu a v Západním Německu. Lotyšský otec byl herec a syn používá dodnes jeho kostýmy. Německý otec byl policista a jeho syn se účastnil protijaderných demonstrací. Ruský otec měl nejasné povolání a syn se stal umělcem. Litevský otec pral pro celou rodinu, pokud zrovna v Rize 60tých let 20. století tekla voda. Ruský otec se nejprve bál zlodějů, kteří ho kvůli penězům zmlátili, pak se ale stal mistrem v boxu. Všichni tři otcové pili, o čemž jejich synové vyprávějí s něžným respektem. Fotografie z rodinných alb všech tří herců jsou hyperrealisticky zvětšené a promítají se, postavy synů se prolínají s postavami otců, jednotlivé repliky se prostupují a postupně jsou rekonstruovány jednotlivé biografie.

Lotyšský režisér Alvis Hermanis vede od roku 1997 divadlo Jaunais Rīgas Teātris v Rize, obdržel např. cenu Europäischer Theaterpreis 2007 a jeho hry Garā Dzīve byly k vidění mj. na přehlídce Wiener Festwochen ve Vídni v letech 2005, resp. 2007. Hra měla premiéru v březnu 2007 v Schauspielhaus Zürich.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz