Vedlejší účinky

Titul v originále: Effect

Žánr: hra
Překladatel: Barbora Hančilová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Lucy Prebble (Velká Británie)

VEDLEJŠÍ ÚČINKY (THE EFFECT)

přeložila Barbora Hančilová

2 m, 2 ž

Hra pojednávající o lékařském experimentu. V jedné anglické nemocnici probíhá pokus s několika dobrovolníky trpícími ve větším či menším měřítku depresemi. Postupně jim jsou podávány stále větší dávky antidepresiv. Pozorována je zde asi desítka pacientů, ovšem děj se točí pouze kolem dvou, Tristana a Connie. Již od počátku experimentu cítí stydlivá a nejistá Connie velké sympatie vůči bohémskému Tristanovi, který jí vypráví o plánu procestovat svět, až ho z nemocnice pustí. Dokonce ji žádá, aby jela s ním. Connie jeho nápad spíš zastraší a neustále mu připomíná, že v „reálném životě - mimo nemocnici" má přítele. Čím déle jsou však v nemocnici a čím větší dávky drog dostávají, tím víc se k sobě navzájem přitahují a podnikají společně spontánní akce, z nichž nejsou vedoucí experimentu dvakrát nadšeni. Otázkou však zůstává, jaké procento jejich lásky je opravdové a jak moc je jejich chování ovlivněno drogami, které na nich testují.

Sama doktorka Dr. Jamesová, která zaštiťuje celý pokus, trpěla kdysi depresemi, snad i vážnějšího charakteru než její pacienti. Přitažlivost mezi Connie a Tristanem jí spíš nahání strach, na rozdíl od jejího nadřízeného (a bývalého přítele) Tobyho, který také nemocnici občas navštěvuje. Toby je z jejich citového vzplanutí nadšený a je přesvědčen, že je to zásluha jejich drogy. Pro všechny se dění v nemocnici náhle stává větší realitou, než jakým je pro ně život mimo ni.

Nejzajímavějším motivem hry je rozdíl mezi realitou a životem v nemocnici – či se život v nemocnici nakonec stal realitou? Dva rozdílné příběhy s rozdílnými motivy se zde zdařile prolínají, avšak hlavní myšlenka zůstává stejná: co je to naše realita?

The Effect je další hrou britské autorky Lucy Prebble, kterou nejvíce proslavila její hra Enron. The Effect měla premiéru v londýnském National Theatre v listopadu roku 2012 a posléze vyhrála the Critics' Circle Award for Best Play (Cenu kritiků za nejlepší hru).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz