Velocity of Autumn

Titul v originále:

Autor: Eric Coble
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Eric Coble (USA)

THE VELOCITY OF AUTUMN (NÁHLÝ PODZIM)

1 m, 1 ž

Alexandru, devětasedmdesátiletou osaměle žijící ženu, ohrožuje v jejím brooklynském domě vetřelec. Ukáže se, že je to její syn Chris, kterého již řadu let neviděla, a který byl svými sourozenci povolán, aby Alexandru přiměl opustit dům, v němž se zabarikádovala. Alexandra bývala malířkou, trpí však syndromy stáří, které jí už nedovolují malovat, a její zdravotní stav se prudce zhoršuje. Je to silná osobnost, perspektiva života v domově důchodců ji natolik děsí, že ve svém domě dokonce nastražila výbušný systém. Chris je outsider, homosexuál, který žije na Západě a živí se nekvalifikovanou prací, přesto oba jeho prakticky zdatnější sourozenci doufají, že právě on nalezne ke své matce cestu a přiměje ji k ústupu. Když se mu to hned nedaří, jsou připraveni povolat policii. Chrise jejich netrpělivost natolik sklíčí, že je připraven řešit své problémy spolu s matkou – radikálně. Alexandra však nakonec není schopná zapálit rozbušku: hovor se synem, jediným člověkem, který ji v posledních letech opravdu poslouchal, pomalu působí obrat v jejím chování: nechce Chrise zničit, chce si s ním dál povídat, a jeho vyprávění o zážitcích s indiánskými umělci ji nakonec přivede ke smíření a k nalezení smyslu ve své kapitulaci. Spolu se synem odstraňuje zátarasy a opouští dům, který měl být jejím posledním útočištěm.

Premiéra hry se konala 6.9.2013 ve washingtonském Mead Center, v dubnu tohoto roku byla inscenace přenesena na scénu broadwayského Booth Theater.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz