Veroničin pokoj

Titul v originále: Veronica´s Room

Autor: Ira Levin
Žánr: drama
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Ira Levin (USA)

VERONIČIN POKOJ (VERONICA´S ROOM)

přeložila Jitka Sloupová

2 m, 2 ž

drama

Psychologický až hororový thriller od „mistra napětí“, slavného autora Stepfordských paniček, Hochů z Brazílie či hororové klasiky Rosemary má děťátko – románů a předloh stejně slavných filmů. Z jeho významné dramatické tvorby jsou pohříchu u nás (její těžiště totiž spadá do normalizačních 70. let) známa jen jeho Osidla smrti (Deathtrap).

Studenti Susan a Larry se na večeři v restauraci seznámí s postarším irským párem, který je pozve do výstavného domu, který spravují. Susan se dá přemluvit, aby tomuto páru prokázala neškodnou službu. Jelikož se údajně podobá mrtvé dceři zesnulých majitelů domu Veronice, má ji na jedno odpoledne „hrát“ pro její pološílenou umírající sestru Cissii a připravit jí tak malou radost před koncem života. Susan se má ve své roli a kostýmu přenést do roku 1935, kdy bylo oběma dívkám kolem devatenácti. Larry na ni má zatím počkat u televize dole v salonu. Jakmile se však za jejími hostiteli zavřou (vlastně zamknou) dveře a Susan se připravuje na Cissiin příchod, situace se rázem změní: Susan-Veronika musí čelit absurdnímu útoku Veroničiných rodičů a temné rodinné historii. Bystrá dívka odmítá uvěřit, že by se skutečně ocitla v kůži mladé Veroniky v roce 1935, a nechce přistoupit na hru, kterou s ní starší pár, jenž si přisvojil tentokrát totožnost zesnulých majitelů domu (a k němuž se překvapivě přidá i Larry, Susanina čerstvá známost), hraje. Nakonec se podvolí až násilí - připustí, že je Veronika a dokonce se před „svými rodiči“ přizná ke „svému“ zločinu… Definitivní odhalení pravé identity staršího páru však přináší další zvrat a příslib další hrozby.

Hra se odehrává v jediném pokoji. Premiéra dokonale vystavěné hry s výjimečnými hereckými příležitostmi pro mladý pár a dvojici kolem šedesátky se konala 25.října 1973 v newyorském Music Box Theater. U nás tento horor poprvé uvedlo ND Brno (Reduta) v září 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz