Versetzung

Titul v originále: Versetzung

Autor: Tom Melle
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 4

Thomas Melle (Německo)

VERSETZUNG (PŘELOŽENÍ)

5 m, 4 ž

psychologické drama - hra o bipolární poruše osobnosti

Středoškolský učitel Ronald Rupp zažívá nejúspěšnější období svého života. Zanedlouho se má stát ředitelem gymnázia, ve kterém již několik let pracuje, a nová role jej čeká i v soukromém životě: jeho manželce se konečně podařilo otěhotnět. Vše by mohlo být dokonalé, kdyby Ronalda nepronásledoval osobní démon jménem maniodepresivní psychóza. Už deset let se mu daří nemoc pomocí léků držet na uzdě, je jeho přísně střeženým tajemstvím. Jenže Ronaldův úspěch probudí závist u některých kolegů a ti už se (spolu s rodiči nespokojenými s jeho pedagogickými metodami) postarají o to, aby pravda vyšla najevo. Hlavní hrdina tak musí bojovat nejen se sebou samým, ale především s drtivou sílou stigmatizace, která jde ruku v ruce s jeho nemocí.

Thomas Melle v tomto psychologickém dramatu sugestivně vykresluje podstatu maniodepresivní psychózy nejen skrze osud hlavního hrdiny, ale zejména prostřednictvím transformace jazyka hry, který je čím dál tím stylizovanější a vykloubenější. Autor se tématu života s maniodepresivní psychózou věnoval již ve svém autobiografickém románu Die Welt im Rücken (Svět v zádech). Se svou vlastní nemocí se posléze rozhodl vyrovnat i na jevišti. Hra měla premiéru 17. listopadu 2017 v Kammerspiele, komorní scéně Deutsches Theater. Tato inscenace patřila k finalistům souteže o nejlepší německojazyčnou inscenaci Mülheimer Theatertage 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz