Vertical Hour

Titul v originále: Vertical Hour

Autor: David Hare
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

David Hare (Velká Británie)

VERTICAL HOUR (STOJATÁ HODINA / PŘERUŠENÍ PALBY)

3 m, 2 ž

Nadya Blye, mladá válečná dopisovatelka, která si právě vybírá oddechový čas (název Vertical Hour je termín z praktické vojenské medicíny) po náročném pracovním nasazení na Středním Východě: Působí teď jako profesorka na univerzitě na východním pobřeží USA. Její postavení v nové profesi je však velmi komplikované: zkušenosti z frontové linie ji pasují do role obránce Bushovy zahraniční politiky. V univerzitním, levicově orientovaném prostředí je se svými názory osamělá a zároveň ostře sledovaná médii. Konflikty to - jak pochopíme z prologu, její konzultace se zamilovaným žákem - vyvolává i v jejích vztazích se studenty.

Rozháraný nebezpečný život „na hraně" ji unavil. Rozhodla se proto přeorganizovat i své soukromí. Zasnoubila se s Philipem Lucasem, známým a majetným britským fyzioterapeutem, v němž vidí oporu pro svůj další - možná rodinný - život. Odjíždí na velšský venkov, kde ji chce snoubenec představit svému otci. Ukáže se, že Philip otce už dlouho neviděl. Oliver Lucas byl kdysi věhlasným chirurgem: jeho venkovský „exil" je dnes pokáním za dávné „překročení hybris". Jako úspěšný lékař byl notorický sukničkář: jedna z jeho milostných eskapád však skončila tragickou autonehodou, která v základech otřásla jeho životem.

Mezi Oliverem a Nadyou vznikne zvláštní vztah. Zkušený muž brzy pochopí, že Nadya není pro jeho syna tou pravou. Ve Philipovi roste - vedle resentimentů z minulosti - i ne zcela bezdůvodná žárlivost na otce. Oliver a Nadya vedou svůj rozhovor, v němž se Nadya přizná, že z válečné linie uprchla hlavně před vyčerpávajícím až zničujícím vášnivým vztahem s polským kolegou, až do rána. Philip je „přistihne" a rozhodne se okamžitě odjet. Než tak učiní, hrany konfliktů se přece jen urovnají. Nadya nakonec odjíždí s ním, odhodlaná spojit s citlivým ale také křehkým Philipem svůj život.

Epilog - další Nadyina konzultace, tentokrát se studentkou - prozradí, že Nadya se s Philipem rozešla a připravuje se na svůj další náročný a vyčerpávající pobyt v Iráku.

Svou nejnovější hru (premiéra na podzim 2006) napsal David Hare přímo pro americké publikum (hlavní roli hrála na Broadwayi Julianne Moorová, partnerem jí byl Bill Nighy). Daří se mu v ní opět organicky propojovat soukromé osudy s politickými proudy ve společnosti: tentokrát s americko-evropskou diskusí o řešení problémů v třaskavých oblastech třetího světa.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz