Viewing

Titul v originále: Visning

Autor: Cecilie LØveid
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Cecilie Løveid(ová) (Norsko)

PROHLÍDKA (VISNING)

přeložila Eva Dohnálková

2 m, 1 ž

Komorní divadelní hra z roku 2005, ve které se vše točí kolem prohlídky domu určeného k prodeji. Rozhovor realitního makléře, ženy a jejího mentálně postiženého syna, kteří se společně setkávají v domě, kde před nedávnem došlo k tragické události, se postupně mění v podivnou erotickou hru a na povrch probublává utajená minulost hlavních postav. Na scéně se rozehrává znepokojivá dramatická situace založená na náznacích a mnohoznačnosti. Vytříbený poetický jazyk básnířky Løveidové vtáhne diváka do děje, nutí jej zamýšlet se nad vztahem matky a syna a zanechá po sobě pocit neklidu a nejistoty.

Cecilie Løveidová (nar. 1951) se řadí k předním norským dramatikům a je nositelkou řady ocenění. Žádná z jejích her prozatím nebyla přeložena do českého jazyka. V 70. letech převážně psala fragmentární modernistické romány na hranici mezi prózou a poezií. Od 80. let se věnuje výlučně dramatu. Podobně jako v její lyrizované próze má i v divadelních a rozhlasových hrách poetičnost a hudebnost důležitější úlohu než děj. Dramata navazují na expresionistickou tradici, ale bývají zároveň humorná.

Scénické čtení hry proběhlo v Brně v květnu 2015 (Špitálka, divadlo Feste).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz