Viivi ja Wagner

Titul v originále: Viivi ja Wagner

Autor: Juha Tuomola
Žánr: hra
Jazyk: finština
Postavy: muži 8 ženy 4

Juha Tuomola (*1965, Finsko)

VIIVI JA WAGNER (VIIVI A WAGNER)

8 m, 4 ž (jeden herec může hrát více postav)

Juha Tuomola je ve Finsku známý především svými komiksy o Viivi, stereotypu finské ženy, která žije v partnerském svazku s prasetem Wagnerem. I přes trpkou ironii a kritiku finské společnosti v každodenních stripech vycházejících v nejčtenějších finských novinách Helsingin Sanomat si tento komiks a jeho autor zachovává velkou či dokonce stále rostoucí oblibu. Wagner dokonce vyhrál anketu o nejpopulárnější finskou celebritu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se této slavné dvojici dostane i divadelního zpracování.

Pro Finy je tato hra velice populární, u diváků z jiných zemí může nastat problém s nepochopením až kultovních vtipů, na kterých je celá hra stejně jako komiks postavená. Problémem pro nezasvěceného diváka je i to, že hra vcelku postrádá děj, respektive na ději rozhodně nestojí, o logice děje a konání či nějakém vnitřním posunu a vývoji postav nemluvě. Hra by se dala přirovnat spíše ke kabaretnímu vystoupení.

V každém případě ale může být hra přínosem i pro diváka ze střední Evropy. Viivi je tu vykreslená jako tvrdý (i když spíš vycepovaný) charakter finské ženy, která se kromě sebe musí starat i o neschopného chlapa/prase, se kterým žije. Wagner zase splňuje veškeré stereotypy nabalené na finského muže - od nadměrného pití, přes válení se celý den na gauči, až po neschopnost najít si práci či vůbec cokoli zařídit. I přes to všechno je však mezi nimi harmonický vztah, a tak přes všechny peripetie - od návštěvy ďábla či rodinných příslušníku až po nákup pizzy - nakonec vše dobře skončí.

Prvního uvedení se hra dočkala v roce 2003 v Turun Kaupunginteatteri (Městské divadlo v Turku) a od té doby se hraje v mnoha dalších městských divadlech. Viivi ja Wagner je prvním divadelním počinem Juhy Tuomoly, který v současnosti pracuje na novém dramatu pro Turun Kaupunginteattrei.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz