Vila Dolorosa

Titul v originále: Villa Dolorosa

Žánr: hra, tragikomedie
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 4

volně na motivy Tří sester A.P.Čechova

Rozpadající se vila po rodičích a tam každý rok oslava narozenin Iriny. Kromě ní její sourozenci Olga, Máša a Andrej. Čechovovské letargické, intelektuální klima jejich společného soužití od ničeho k ničemu narušuje Andrejova nová žena Janine, která se nebojí zavádět v domě svá pravidla a je přímočaře nekomplikovaná. Andrej kvůli ní přestane pracovat na svém románu a pracuje na úřadě. Nešťastně vdaná Máša naváže tajný vztah s ženatým mužem, nemá ale odvahu začít s ním nový život. Z nespokojené učitelky Olgy se stane ředitelka, ale jen proto, že to nikdo jiný nemohl dělat. Studentka Irina tak dlouho vybírá svůj studijní obor a nápadníky, až nic a nikdo nezbude.

Hra volně inspirovaná Třemi sestrami pracuje s čechovovskými motivy intelektuální pasivity – postavy jsou věčně nespokojené a na něco si stěžuje, avšak nic proti tomu nepodnikají a stále o svých problémech jenom hovoří, což spíše připomíná nekonkrétní filozofické monology. Kdo moc přemýšlí, cítí se uvězněný a nenaplněný, a každý nápad na něco konkrétního ztroskotává. Úspěšná německá dramatička nechává sarkasticky a s nadsázkou tápat své sestry a jejich okolí v jejich bytí, hra nabízí řadu humorných, ale i tísnivých konfliktů. Byla uvedena v říjnu 2009 v Jeně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz