Villa Alfons

Titul v originále: Villa Alfons

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

VILLA ALFONS (Finanční podvod)

variabilní obsazení, min 4 m, 3 ž

Hra o jednom z největších evropských finančních skandálů, k němuž došlo v roce 2020. Společnost Wirecard byla dlouhé roky miláčkem investorů a analytiků. Díky svému fenomenálnímu růstu tržeb i zisků se finančně-technologická společnost v roce 2018 dokonce stala členem prestižního indexu DAX, když z elitní třicítky vyřadila druhou největší německou banku Commerzbank. V červnu však přišlo bolestivé vystřízlivění. Ukázalo se totiž, že si firma hospodářské výsledky dlouho doslova cucala z prstu. Ze společnosti, v dobách její největší slávy oceněné na 24 miliard eur, se vyklubal jeden z největších finančních podvodů v evropských dějinách. Vyšlo totiž najevo, že auditor „nemůže najít“ 1,9 miliardy eur, které společnost měla mít uloženy ve dvou filipínských bankách. Peníze zkrátka existovaly pouze v účetnictví, z něhož se rázem stal cár papíru…

Tolik reálný rámec. Ve hře je titulní postava Annegret Lopezová novinářkou německého deníku Capital Times a má podezření: je možné, že není vše v pořádku s poskytovatelem platebních služeb InstaCard? S jeho raketovým vzestupem na burze, s jeho rychlou expanzí na asijský trh a s jeho obrovským majetkem? Sleduje kroky generálního ředitele Markuse Schwartze a člena představenstva Jense Marliceka a během vyšetřování naráží na další a další nesrovnalosti. Karin Lindhardtová, Schwartzova sekretářka, mezitím také pojme podezření, když kontroluje bilance na Filipínách, údajně vydělané miliony na tržbách platebními kartami u autobusové společnosti. Neotřesitelná pověst společnosti InstaCard však nenechává žádný prostor pro pochybnosti, konkurence věří, že společnost má čich na dobré obchody a nikdo si zkrátka nedokáže představit, že by šlo o podvodné úmysly. Mezitím ovšem Marlicek spolu s podnikatelem Cowlerem (který je zároveň jednatelem další společnosti) a Leyfeldtem, bývalým agentem tajných služeb vybudovali s čistým svědomím v mnichovské vile Alfons impérium fiktivních bank, zfalšovaných finančních rozvah a zaběhlých obchodních modelů – jak totiž může být nelegální něco, co ve skutečnosti neexistuje?

Známý německý dramatik David Gieselmann rozkrývá propasti světa financí, bezohledné představy finančníků o všemocnosti a zobrazuje hranice zkorumpovaného systému virtuálních peněz.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz