Village Bike

Titul v originále: Village Bike

Autor: Penelope Skinner
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Penelope Skinner(ová) (Velká Británie)

LÉTO NA KOLE (THE VILLAGE BIKE)

přeložila Jitka Sloupová

3 m, 3 ž

Třicátníci, manželé Becky a John, bydlí zatím velice krátce ve svém venkovském domě. Učitelka Becky si tu užívá prázdniny, herec John se sem vrací ze svých krátkodobých angažmá v reklamě. Oba se však především, každý po svém, připravují na příchod očekávaného potomka. Zatímco John propadá úzkostlivosti, Becky pociťuje příval sil a touhu, konečně si užít venkovského života. Za tím účelem si hodlá pořídit z druhé ruky staré vesnické kolo. Prázdninová, až komicky idylická atmosféra, hraničící s nudou, začne s vypuknutím veder nabírat podivný směr. Johnova úzkostlivost a rigidita se projeví ve ztrátě sexuálního apetitu. Becky těžce nese, že ji John považuje za „stroj na rození dětí“ bez vlastních pocitů a potřeb, a ještě více začne podléhat své hormonální bouři, která je v jakémsi mysteriózním vztahu k vodovodním trubkám, jež v domě zlobí. Objeví Johnovu sbírku pornofilmů a do jejího světa a sexuálních fantazií vstoupí instalatér Mike, padesátiletý vdovec.

Prudší vývoj má ale její aféra se čtyřicátníkem Oliverem, majitelem kupovaného kola. Becky se s ním začne scházet v jeho domě, vzorně zrekonstruované zemědělské usedlosti, a doslova propadat sexuální vášni. S Oliverem popouští uzdu své zvídavosti (včetně skupinového sexu), čemuž se tento poživačný muž, zvlášť když je Becky ujišťován, že se mezi nimi jedná jen o zcela nezávazný vztah, rozhodně nebrání. Becky však časem ztratí soudnost, přestane brát vážně i Oliverova varování a upozornění na to, že celý poměr skončí návratem jeho manželky (a živitelky) Alice z rekondiční dovolené. Becky se s tím odmítá smířit a její chování nabude již zcela sebezničujících rysů. Aby Olivera „probudila“, svede instalatéra Mikea a videozáznam jejich milování pošle Oliverovi mailem. Nakonec se vydá na kole do jeho domu, aniž by si uvědomila, že ji tam může přivítat Alice. Tak se opravdu stane. Alice jí dá najevo, že jí Oliver videozáznam ukázal. A Oliver sám ji nakonec zažene vyhrožováním, že pokud se pokusí ohrozit jeho manželství, kompromitujícím videozáznamem ji zcela zničí. Na zpáteční cestě si v zoufalství sama způsobí pád. Když si ji John přiveze z nemocnice potlučenou, ale stále úspěšně těhotnou, má, ač o tom, co se s ní děje, neměl a asi ani nechtěl mít tušení, pocit, „že se k němu vrátila.“

Komedie mravů ze současné Británie jaksi mimochodem, ale o to účinněji, prezentuje komické aspekty současného životního stylu (např. posedlost ekologií a zdravou výživou, jíž propadá John), posuny v sexuálním chování dnešních třicátníků i jeho neměnné „genderové“ konstanty.

Hra měla premiéru v Royal Court Theatre v červnu 2011 a posléze mladé autorce získala George Devine Award pro nejslibnějšího dramatika roku.

Penelope Skinnerová vešla jako dramatička v povědomí hrou Fucked uvedenou v r. 2008 v Old Red Lion Theatre a na Edinburgském festivalu. Dalším jejím úspěchem byla Eigengrau, inscenovaná v Bush Theatre v roce 2010, za niž byla nominována na cenu Evening Standard mezi nejslibnější dramatiky roku 2010. Pracuje také pro televizi. Její nejnovější hra The Sound of Heavy Rain bude uvedena v Sheffield Theatre, když předtím bude tato inscenace v rámci projektu Roundabout Theatre, sponzorovaného slavným Paines Plough cestovat po velkých britských regionálních divadlech. Česká premiéra proběhla v Západočeském divadle Cheb v únoru 2013, další uvedení - MD Olomouc, září 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz