Visiting Mr.Green

Titul v originále: Visiting Mr.Green

Autor: Jeff Baron
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Jeff Baron (USA)

NÁVŠTĚVA U PANA GREENA (VISITING MR. GREEN)

z angličtiny přeložil Miroslav Pošta

2 m

Optimistická tragikomedie. V manhatanském činžáku žije pan Green, šestaosmdesátiletý pravověrný žid. Nikam nechodí, nevybírá poštu, nekupuje si jídlo, nevaří a neuklízí. Před časem zemřela jeho věrná manželka, se kterou „se v životě nepohádali", která všechnu tuto práci zastala. Do Greenovy existence vstupuje Ross Gardiner, devětadvacetilý zaměstnanec American Express, perspektivní mladý muž z dobré rodiny. Ross byl odsouzen k trestu obecně prospěšných prací - starat se po nějakou dobu o pana Greena, jehož bezpečnost ohrozil rychlou jízdou.

Jejich vztah začíná agresivním odmítáním ze strany starého pána, které se zlomí, když zjistí, že i Ross pochází ze židovské rodiny. Sympatie k mladému muži ale znovu pominou, když se mu přízná, že je gay. Pro pana Greena je představa židovského gaye zcela absurdní a radí Rossovi, aby se oženil. Autor nechává Rosse svoje stanovisko zcela obhájit a vysvětlit i tím způsobem, že srovnává svoje postavení s tím, co zažívali židé během holocaustu.

Nově vyjde najevo, že Green má dceru, která se provdala mimo svou víru, takže ji otec za svou dceru už nepovažuje. Ukáže se ale, že jeho žena s dcerou byla po celá dlouhá léta v písemném kontaktu. Toto zklamání Greena málem připraví o rozum, ale Ross, který je podobnou obětí odmítnutí ze strany svých rodičů, dokáže Greenovu zatvrzelost postupně zvrátit. Hra končí v okamžiku, kdy se ozve domovní zvonek, a za dveřmi je Greenova zatracená dcera.

Hra Visiting Mr. Green měla premiéru 20. června 1996 na Berkshirském divadelním festivalu v americkém Stockbridge ve státě Massachusetts. Poté se celý rok hrála v newyorském Union Square Theatre (1997–1998). Od té doby byla přeložena do 23 jazyků a hrála se v 37 zemích ve více než 300 nastudováních, a zařadila se tak mezi celosvětově nejhranější hry. Po celém světě také sklidila řadu nominací a ocenění za nejlepší hru (Kulturpreis Europa, Německo, Izrael, Řecko, Mexiko aj.).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz