Vladimir

Titul v originále: Vladimir

Autor: Matjaž Župančić
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Matjaž Župančić (Slovinsko)

VLADIMIR

3 m, 1 ž

Drama na tradičním půdorysu psychologického thrilleru. Tři mladí lidé (pár - nezaměstnaný Aleš, jeho dívka, studentka Máša a jejich kamarád, student Miki) spolu sdílejí byt. Kvůli nedostatku peněz potřebují sehnat dalšího spolubydlícího, na inzerát se přihlásí Vladimír.

Je mu pětapadesát, což Mikiho trochu zaskočí, ale Máša a hlavně Aleš jsou okouzleni. Aleš si do Vladimíra projektuje svého otce, o kterého brzy přišel, k Vladimírovi vzhlíží, zatímco Miki je čím dál tím skeptičtější. Intrikujícímu Vladimírovi, který postupně - svou péčí a starostlivostí, snahou zavést ve studentské domácnosti řád - ovládá celou domácnost, se podaří Aleše proti Mikimu poštvat a ten se nakonec stěhuje pryč. Postupně začíná být vůči němu skeptická i Máša, ale to už Vladimír Aleše drží v hrsti: zaplatil za něj totiž starý dluh.

Na konci hry konflikt exploduje ve rvačku, Vladimír, o němž Miki mezitím zjistil, že byl ve vězení, odhalí svoji brutální tvář. Aleše a Mášu zachrání náhle se zjevivší Miki, Aleš Vladimíra nakonec zabije.

Jednoduchá, koncentrovaná hra, která není sice nijak inovativní, přesto je napínavá a zdařile pracuje s ověřenými schématy. Text byl napsán v roce 1999 a v roce 2002 podle něj vznikl televizní film (autor scénáře byl Župančić).

Text je k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz