Voda není víno a Priessnitz není Schroth

Titul v originále:

Autor: Ondřej Elbel
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 5

Ondřej Elbel

VODA NENÍ VÍNO A PRIESSNITZ NENÍ SCHROTH

10 m, 5 ž

komedie

Jeden den v Jeseníkách. Nikolaj Vasilijevič Gogol přijíždí na Gräfenberg (dnešní město Jeseník), aby se svěřil do rukou zakladatele vodoléčby Vincence Priessnitze. Priessnitz používající při léčbě vodu a chlad má mnoho úspěšně vyléčených pacientů a jeho vynikající pověst se šíří Evropou.

Jen šest kilometrů od Gräfenbergu leží další lázně. V Lipové léčí Priessnitzův bratranec Johann Schroth. Ten ovšem striktně zavrhuje studenou vodu a uzdravuje vlhkým teplem, suchými houskami a vínem. I když působí ve stínu svého slavného souseda, i on má slušné výsledky…

Hra, jež s nadsázkou rekonstruuje historická fakta, provede Gogola po obou lázeňských domech a přivede jej i do hospody, kde se pravidelně scházejí pacienti od Schrotha i od Priessnitze, vychvalují „tu jedinou správnou metodu“ a vzájemně na sebe útočí.

Lázeňská komedie o dvou drsných a extrémních metodách a o dvou výrazných postavách, které zásadně ovlivnily život na Jesenicku v 19. století i později, měla premiéru v Divadle Šumperk v říjnu 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz