Von morgens bis mitternachts

Titul v originále: Von morgens bis mitternachts

Autor: Georg Kaiser
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 12 ženy 11

Georg Kaiser (Německo)

VON MORGENS BIS MITTERNACHTS (OD JITRA DO PŮLNOCI)

12 m, 11 ž (možnost zdvojení postav)

hra o dvou částech

Expresionistická, mistrně napsaná hra z roku 1912. Tragédie obyčejného člověka, jenž se vytrhne ze svého jednotvárného života a zcela zničí svou existenci během jednoho bláznivého, překvapivého dne.

Pokladník je zcela stržen z běhu všedních dní – díky krásné, exoticky vonící zákaznici z Florencie pláchne s velkým obnosem bankovek v kapse z banky, k hotelu zákaznice. Tam je odmítnut - pokus udělat z neznámé ženy svého komplice nevyjde. Pro zlomeného pokladníka již není cesty zpět ke své rodině a měšťáckému životu - rozhodne se veškeré peníze utratit a prohýřit. Vydává se na nervní sebedestruktivní odyseu zábavními podniky velkoměsta, aby našel protihodnotu získaných peněz. Během jednoho dne tak zažije řadu nevšedních zážitků a emocí – nadšení, pochyby, lačnost, uspokojení a učiní poznatek, jenž se však objeví příliš pozdě – je zrazen a zatčen.

Autor (nar. 1878) patřil mezi lety 1917 a 1933 k nejhranějším expresionistickým dramatikům Německa. Jeho matematicky prokombinované hry popisují těkající jedince, kteří ztělesňují určité ideje, působí neklidně, stejně jako jazyk textů. Napsal přes 70 her, 3 romány, povídky, 170 básní... Po nástupu nacistů k moci byl nucen emigrovat do Švýcarska, kde se ve stínu své někdejší slávy věnoval historickým tématům, zemřel v roce 1945.

Moderní inscenace se toto mistrovské expresionistické dílo dočkalo v prosinci 2013, kdy bylo nově zpracováno pro Národní divadlo v Londýně v režii Dennise Kellyho.

Hra je právě překládána do češtiny,

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz