Vorhof zum Paradies

Titul v originále: Vorhof zum Paradies

Autor: Elisabeth Schmied
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Elisabeth Schmied(ová) (Rakousko)
VORHOF ZUM PARADIES (BRÁNA DO RÁJE)
2 m, 1 ž

Irák, tři mladí lidé ve službách Al - Kajdy. Každý bojuje za svou věc: dívka B kvůli své víře a kvůli rodičům, aby na ni byli hrdí. Mladík A už má dost proher - bojuje proto, aby plundroval a aby už nebyl ten, „kdo odklízí sračky, nýbrž ten, kdo je vytváří". B společně s A odvlečou malého chlapce C, aby z něj na příkaz velitele vychovali vojáka. Práce je to náročná, protože chlapec je stále apatický. Zatímco B a A zkoušejí všemožné brutální prostředky, aby C přesvědčili, list se obrací. A rezignuje na své zásady a spřátelí se s C. Když má ale C spáchat sebevražedný atentát, svět A se zhroutí. Víra se brzy ukáže být přetvářkou a lží a vítězství v boji zločinem.
Jako symbol přátelství obou chlapců A a C slouží epos o Gilgamešovi, který A vypráví C. Na základě starého mýtu o dvou bratrech ve zbrani, z nichž jeden je odsouzen k smrti, odkrývá A svůj podíl viny na osudu C.
Jde o komorní hru o třech mladých vojácích, o lži války, ale především o přátelství. Na pozadí iráckého konfliktu a známého eposu vypráví hra příběh chlapce, který se musí rozhodnout mezi zabíjením a ochraňováním, mezi oportunismem a opravdovým hrdinstvím.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz