Vše o mé matce

Titul v originále: All About My Mother

Autor: Samuel Adamson, Pedro Almodóvar
Žánr: dramatizace
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 8

Samuel Adamson , Pedro Almodóvar (Velká Británie)
VŠE O MÉ MATCE (ALL ABOUT MY MOTHER / TODO SOBRE MI MADRE)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik

5 m, 8 ž
dramatizace

Divadelní adaptace slavného filmu španělského režiséra Pedra Almodóvara, který byl oceněn na mnoha festivalech a v roce 2000 získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film.
Hlavním dějovým motivem je hledání ztraceného otce. Mladý Esteban se chce stát spisovatelem a tak si pečlivě vede deník. V něm je zachyceno jeho největší přání - poznat svého otce, se kterým se nikdy nesetkal. V den svých sedmnáctých narozenin však umírá pod koly automobilu a pravdu se už nedozví. Jeho matka Manuela se se synovou smrtí nedokáže vyrovnat, a tak odjíždí do Barcelony, zde pátrá po Estebanově otci - tím je transsexuál Lola. Aby se k Lole dostala blíž, seznámí se s řádovou sestrou Rosou. Rosa se stará o narkomany a prostitutky, tím si zasluhuje odpor a odsouzení vlastní rodiny. Později Manuela navštíví Humu Rojo, která nepřímo zavinila Estebanovu smrt (ten zahynul, když přebíhal cestu, aby získal autogram této herečky). Huma Rojo nabídne Manuele místo asistentky. Všechny osudy spojuje jediná osoba - Lola. Vše končí paradoxně: Manuela pečuje o těhotnou a HIV pozitivní Rosu, otcem dítěte, které nakonec skončí v péči Manuely, je opět Lola, která také umírá na AIDS.
Vše o mé matce je spletitý příběh o hledání vlastní identity a znovuotvírání starých ran. Zkoumá ženskou mentalitu ze všech možných úhlů a ve všech někdy až nepochopitelných situacích. Transsexuální postavy umožňují převrátit zaběhlá schémata.
Divadelní adaptace byla uvedena v londýnském divadle Old Vic v září 2007, u nás ji uvedou v únoru 2010 Městská divadla pražská.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz