Všechny báječný věci

Titul v originále: Every Brilliant Thing

Autor: Duncan Macmillan
Žánr: monodrama
Překladatel: Magdaléna Zelenková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1

Duncan Macmillan, Jonny Donahoe (Velká Británie)

VŠECHNY BÁJEČNÝ VĚCI (EVERY BRILLIANT THING)

přeložila Magdaléna Zelenková

1 m nebo 1 ž + publikum

"Se seznamem jsem začal po jejím prvním pokusu. Seznam všeho úžasného na světě. Všeho, pro co stojí za co žít."

Hit festivalu v Edinburghu, nedávno s velkým úspěchem uváděný na off-Broadwayi, vznikl za spolupráce dramatika Duncana Macmillana (Plíce, u nás MD Kladno, 2015) a komika Jonnyho Donahoea, který je zároveň prvním představitelem hlavní role. Scénář je tvárným konceptem, který se proměňuje v závislosti na zemi, kde se hraje, na svém představiteli (kterým může být muž i žena) i na publiku, které je zapojováno do hry.

Vypráví příběh chlapce nebo dívky, jehož/jejíž matka se pokusí o sebevraždu - a on/ona se rozhodne začít psát seznam věcí, kvůli kterým stojí za to se nezabíjet. Psaní seznamu, v němž se nakonec dostane až k číslu 1 000 000, jej/ji provází životem, v jehož průběhu je třeba se vyrovnat se strastmi dospívání, první láskou a naneštěstí i s dalšími matčinými pokusy.

Vtipná i dojemná hříčka přináší výstředně povznášející náhled na život, který čímsi upomene třeba na Amélii z Montmartru, ale i podvratný smysl pro humor. Hra je ideálním kusem pro jednoho herce nebo herečku schopného nebo schopnou autorské improvizace - a pro aktivní diváky, kteří ztvární ostatní postavy v životě hrdiny či hrdiny.

Česká premiéra proběhla v říjnu 2017 v Západočeském divadle Cheb.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz