Vyčitanie zemli

Titul v originále: Vyčitanie zemli

Autor: Michail Durněnkov, Vjačeslav Durněnkov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 4 ženy 1

Michail a Vjačeslav Durněnkovi

VYČITANIE ZEMLI (Odčítání země)


Hra dalších dramatiků z města Toljatti se skládá ze tří částí, v každé části vystupují jiné postavy. Opět se tu nesetkáme s dějem, ale pouze s komentářem některých událostí. Každá část je zasvěcena jednomu živlu: první ohni, druhá větru a třetí vodě.


Moja žizn´ projdet v ogne (Svůj život prožiju v ohni)

4 m, 1 ž

Moderátorka rozhlasu určeného pro pracovníky kovozávodu komentuje nešťastnou událost, při níž uhořeli dva mladí pracovníci Sergej Semakov a Andrej Goluchtin. Přizve si dva pracovníky, kteří s nimi pracovali na jednom místě, aby promluvili o jejich statečnosti a vyjímečnosti. Každý pracovník po svém interpretuje situaci a když nakonec moderátorka vyzve i samotného Sergeje a Andreje, celý rozhovor získává metafyzickou atmosféru. Metafyzika je i v samotném rozluštění případu a přiznání se obou kluků. Ukáže se, že oheň nebyl náhodnou havárií, ale že to byla žárlivost, která vybuchla v Sergejovi, když viděl Antona domlouvat se na něčem s vedoucím směny. Proto způsobil požár, který znovu svede jeho a Andreje dohromady.


Vkus vjetera (Chuť větru)

1 ž

Světlana čeká v čekárně na nádraží a pronáší svůj monolog (k neznámo komu) o tom, jak se seznámila se svým mužem, který pracoval v závodě jako zámečník. Celé vyprávění směřuje k příhodě, ke které došlo na koleji, kde kromě nich bydleli také Afričani, kteří oslavovali Svátek usmíření. Při kterém mají Afričané ve zvyku vařit rýži s hašišem. Světlanin muž se spolu se svým kamarádem rýží přiotráví a upadne do jakéhosi vytržení, ve kterém jako by citoval z knihy litanie o kvalitě vzduchu. Vzápětí vyjde na chodbu a ubodá jednoho z Afričanů nožem.


Tajnyj sovetnik vody (Tajný rada vody)

2 m

Chlapec pomáhá s nákupem invalidnímu muži, který celý svůj život pracoval v závodě. Chlapec je němý, ale muž je jediný, kdo ví, že mluvit může. Muž prozradí chlapci své tajemství. Měl kdysi mystický zážitek, že se najednou ocitl v jiné době a byl někým jiným. Jakýsi hlas mu řekl o všem, co ho čeká, a také o setkání s chlapcem, který se má stát jeho pokračovatelem, dalším tajným radou vody. Jeho úkolem je vyhodit do vzduchu přehradu, dát vodě svobodu. Kluk odmítá poslechnout podivný příkaz a s nedůvěrou utíká. V závěru se do pokoje muže začíná valit voda, která vše pomalu zaplavuje.tk

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz