Vymírání

Titul v originále: Odumiranje

Autor: Dušan Spasojević
Žánr: drama
Překladatel: Blanka Kučerová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Dušan Spasojević (Srbsko)

 

VYMÍRÁNÍ (ODUMIRANJE)

přeložila Blanka Kučerová

2 m, 3 ž

Drama pro 2 starší herečky, 1 mladou, 1 staršího herce a 1 mladého.

Drama je tematicky ukotveno v prostředí tradičního srbského venkova. Od dětí se předpokládá slušnost, dobré vychování, ale také vděčnost za přenechání rodinného jmění, které se dědí z generace na generaci. Zobrazeny jsou dvě sousedské rodiny, které jsou kromě tragických událostí v rodinách provázané přátelskými vztahy.

Hlavní postavou je Milica, starší žena, která je odsouzena osudem a nevděčností syna Janka (odejde za prací do ciziny) zestárnout sama a v naprosté chudobě. Především jí se týká ono „odumírání". Druhou hlavní postavou je soused Strahinja, se kterým Milica udržuje ony přátelské sousedské vztahy a který je jí ve všem silnou oporou až do dne, kdy on a jeho žena Jovanka tragickým způsobem zemřou. Postavy doplňuje ještě jejich dcera, Stamena.

Hra vypovídá o samotě člověka, o beznaději, o stárnutí.Měla premiéru v divadle Atelje 212 v Bělehradu v v prosinci 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz