Vyvolení čili Pozemšťané, naši kamarádi

Titul v originále: Nos amis les humains

Autor: Bernard Werber
Žánr: komedie
Překladatel: Julek Neumann
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Bernard Werber (Francie)
VYVOLENÍ - POZEMŠŤANÉ, KAMARÁDI (NOS AMIS LES HUMAINS)
z francouzštiny přeložil Julek Neumann

1 m, 1 ž, dva hlasy mimozemšťanů
černá komedie

Na jakési vzdálené planetě se v teráriu setká mladá žena a mladý muž. Ona je krotitelka v cirkuse, on vědec, který podniká pokusy na zvířatech v laboratoři. Jsou si vzájemně nesympatičtí. Když zjistí, že jsou posledními exempláři života ze Zeměkoule, kterou zničil jaderný výbuch, musejí se rozhodnout, zda jsou schopni k sobě najít vztah a zachovat lidský rod. Nakonec zvítězí prostá lidská přirozenost a pud zachování rodu.
Příběh nakonec svádí oba přeživší pozemšťany dohromady; ne zcela banální závěr přináší happy end: Samantha začíná výmýšlet jméno pro nové dítě, zatímco shora opět padají hranolky.
Zatímco se oba protagonisté milují, vidíme stíny dvou dětí mimozemšťanů, chlapečka a holčičky, kteří se dohadují o tom, že bude-li mít párek „liďátka", budou je muset utopit, protože domácí zvířátka stojí tolik peněz...
Čapkovská černá komedie francouzského autora především detektivního a sci-fi žánru řeší lidské vztahy a problém překonání sobecké perspektivy v moderním světě. Hra má paralelu v pseudokumentárních filmech autora a Clauda Lelouche, v němž je lidstvo a jeho chování biologicky nazíráno z pozic mimozemských vědců.

Česká premiéra se chystá v pražském divadle Kalich.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz