Vzkříšení

Titul v originále: Auferstehung

Autor: Armin Petras, Lev Nikolajevič Tolstoj
Žánr: drama, dramatizace
Překladatel: Petr Štědroň
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

VZKŘÍŠENÍ (Auferstehung)

variabilní obsazení

Od chvíle, kdy se kníže Něchljudov, tehdy mladý voják, seznámil s ještě mladší služkou Káťou Maslovovou, uplynuly již desítky let.  Tehdy by okouzlen, zneužil jejího mládí na velikonoční hostině a pak na ni zapomněl, stejně jako mnozí po něm. Nyní je předvolán k soudu jako porotce - a v prostitutce obviněné z vraždy poznává dávnou dívku. Přísný rozsudek nemůže odvrátit - ani vědomí, že za onen neúspěšný život, který musí pokračovat a možná skončí v sibiřském vyhnanství, může jen on sám. Zanechává tedy dosavadního života a následuje Káťu na Sibiř. Chce ji chránit, ale především touží po odpuštění. Co z toho ale vyplývá? Lze zvrátit osud, ať už vlastní, nebo cizí? Jak funguje odpuštění? A lze vůbec odpustit? A co když se svět, který chce nyní Něchljudov změnit, vůbec změnit nechce? Vzkříšení je posledním Tolstého románem, zároveň jde o dílo, jež nejzřetelněji poukazuje k současným aktuálním problémům. Děj začíná v Moskvě 19. století a končí v bezčasí, v nicotě, kde se všichni sejdou: lidé nepochopení, společností vyplivnutí, bojovníci za spravedlnost. Revoluce a odpor, vášeň, moudrost, nemoci a utopie zde nacházejí své poslední útočiště mezi štěkajícími psy.

Armin Petras ukazuje svým typickým, svérázně stručným jazykem vnitřní chaos člověka, který hledá útočiště v pokání. Dramatizace byla uvedena v Theater Bremen v březnu 2019, u nás ji uvedlo v české premiéře Divadlo Na zábradlí v červnu 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz